Menu
 • Menu

  Łódź gospodarzem Expo 2022?

  Łódź gospodarzem ExpoMinisterstwo Rozwoju podjęło działania, które mają uczynić Łódź gospodarzem Expo 2022. List intencyjny w sprawie współpracy zmierzającej do uzyskania przez miasto praw do organizacji imprezy podpisany zastał 13 i 14 lipca 2017 roku między ministerstwem a organizacjami samorządu gospodarczego: organizacją Pracodawcy RP i Krajową Izbą Gospodarczą (KIG). Dokument podpisali: wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, prezydent organizacji Pracodawcy RP, Andrzej Malinowski i wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kłoczko

  Według przedstawicieli wszystkich trzech instytucji organizacja Expo 2022 w Polsce będzie miała pozytywny wpływ na społeczny i gospodarczy rozwój naszego kraju. Impreza będzie niepowtarzalną okazją do promowania polskich firm zarówno w kraju, jak i za granicą, przyczyni się też do wzmocnienie pozycji Polski jako lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

  W ramach współpracy obie organizacje biznesowe mają wspierać ideę organizacji Expo w polskim mieście na forum międzynarodowym. Będą też promować ten pomysł wśród innych narodowych organizacji przedsiębiorców i izb handlowych działających w różnych krajach. Działania takie mają ogromne znaczenie szczególnie w państwach członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), gdzie organizacje przedsiębiorców wywierać mogą duży wpływ na decyzje rządu w sprawie ewentualnego poparcia kandydatury.

  Łódź gospodarzem Expo – korzyści

  Działania podjęte, by uczynić Łódź gospodarzem Expo 2022 służyć będą wzmocnieniu polskiej gospodarki. Dzięki wystawie przez kilka miesięcy na organizatora zwrócone są oczy całego świata. Dotyczy to zarówno zwiedzających, jak i polityków, naukowców, a także biznesmenów. W wydarzeniu uczestniczą państwa, regiony i wielkie korporacje. Dlatego jest ono w centrum zainteresowania mediów z całego świata.

  Organizacja wystawy w Polsce może zatem stać się okazją do prezentacji naszej gospodarki, osiągnięć naukowych i walorów turystycznych. Dlatego właśnie Polska oficjalnie ubiega się o organizację Expo w 2022 roku. Jego tematem przewodnim mają być wyzwania współczesnych miast, oraz odnowa infrastruktury miejskiej.

  Zaproponowany temat wystawy światowej brzmi „City Re:Invented”. Wydarzanie ma trwać od 15 czerwca do 15 września 2022 roku. Miasto planuje powrót do tradycji organizacji wystawy Expo w centrum. Gdyby stała się Łódź gospodarzem Expo 2022, cała impreza zorganizowana byłaby w rejonie Nowego Centrum Łodzi i nowego dworca kolejowego Łódź Fabryczna.

  Głosowanie w sprawie wyboru miejsca organizacji wystawy Expo w roku 2022 będzie miało miejsce już w połowie listopada 2017 roku. Dojdzie do niego podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego BIE w Paryżu. Polskie miasto będzie musiało pokonać dwa inne. Amerykanie chcą zorganizować Expo w Minneapolis, natomiast Argentyńczycy w Buenos Aires.

  Rząd i władze miejskie Łodzi prowadzą obecnie intensywne działanie w celu pozyskania głosów państw członkowskich BIE. Trwają liczne spotkania i wizyty dwustronne. Kandydatura polska była również promowana podczas wystawy Expo 2017 w stolicy Kazachstanu, Astanie.

  Źródło – PAP Centrum Prasowe

  Jedna odpowiedź do “Łódź gospodarzem Expo 2022?”

  1. Pajak napisał(a):

   Intensywnie Łódź powinna myć ręce a nie nakładać szminke na usta. Syf w insfarastrukturze Łodzi jest tak ogromny że raczej goni Bangladesz. Takich ulic jak Piotrowska jest tysiace . Nędzy obok Piotrowskiej w Łodzi na świecie się raczej nie spotyka

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *