Menu
 • Menu

  Linie lotnicze zarobią więcej, niż przypuszczano

  linie lotniczeLinie lotnicze na świecie zarobią w tym roku 31,4 mld USD. To więcej niż przewidywano, ale mniej niż wynosiły ich dochody w 2016 roku. Tak przewiduje dyrektor generalny Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) Alexandre de Juniac. Swoją prognozę przedstawił on podczas 73 Walnego Zgromadzenia organizacji w meksykańskim mieście Cancun. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele linii lotniczych, zarządów lotnisk, przemysłu lotniczego oraz rządów.

  Do Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego należy 275 linii ze 117 państw. Jego członkiem jest również polski przewoźnik – PLL LOT. Linie należące do IATA obsługują 83% ruchu lotniczego na świecie.

  Wcześniejsze prognozy z grudnia 2016 roku mówiły o zyskach na poziomie 29,8 mld USD. Natomiast w 2016 roku linie lotnicze zarobiły 34,8 mld USD. Zwiększyły się jednocześnie prognozy przychodów linii lotniczych z 736 mld do 743 mld USD. W 2016 roku przychody były niższe i wyniosły 705 mld USD. Oznacza to spadek dochodów mimo wzrostu wpływów.

  Ponad połowa zysków w branży lotniczej generowana jest w Ameryce Północnej. Nieco gorzej przedstawiają się zyski w Europie, Ameryce Południowej i obszarze Azji Pacyfiku. Tu notuje się również mniejszy wzrost przychodów. Problemy przeżywa natomiast transport lotniczy w krajach afrykańskich.

  W tym roku zanotowano wyższy, niż przypuszczano wzrost popytu na przewóz zarówno ludzi, jak i towarów. Jednocześnie wzrastają wydatki na paliwo i zatrudnienie. Czynniki powyższe sprawiają, że mimo znacznego wzrostu przychodów, dochody linii zmniejszą się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Spadek ten będzie jednak mniejszy, niż się spodziewano.

  Linie lotnicze zarobią mniej przez wyższe koszty

  Eksperci IATA przewidują, że w roku 2017 linie lotnicze zarobią 7,69 USD na każdym pasażerze. W roku ubiegłym zysk ten wynosił 9,13 USD. W 2016 roku tańsze paliwo przyczyniło się do spadku kosztów jednostkowych o 8%. W roku 2017 największy wpływ na podniesienie kosztów będzie miał spodziewany wzrost ceny ropy naftowej. Jej cena ma wzrosnąć z 44,6 USD do 54 USD za baryłkę ropy Brent.

  Przewiduje się też, że linie lotnicze zwiększą zatrudnienie. O ile w 2016 roku wyniosło ono 2,65 mln pracowników, w tym roku wzrośnie – według prognoz – do 2,78 mln osób. Wydatki na zatrudnienie wzrosną z 160 mld USD do 175 mld USD.

  Liczba przewiezionych pasażerów ma w tym roku osiągnąć wartość 4,1 mld, natomiast ilość towarów 58,2 mln ton. W obu przypadkach wzrost wyniesie 7% w porównaniu do roku ubiegłego.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *