Menu
 • Menu

  Liczba cudzoziemców w Polsce bije rekordy

  Liczba cudzoziemców w PolsceLiczba cudzoziemców w Polsce pracujących legalnie była rekordowa pod koniec 2018 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał ich w swoich rejestrach prawie 570 tysięcy – pisze “Rzeczpospolita”. Najliczniejszą grupę stanowili Ukraińcy. ZUS ubezpieczał 421 tysięcy przybyszów z za naszej wschodniej granicy.

  Liczba zarejestrowanych Ukraińców w porównaniu z końcem 2017 roku zwiększyła się o jedną trzecią – podaje “Rzeczpospolita”. Liczba cudzoziemców w Polsce wzrosła w tym czasie o 28 procent do 569,7 tys.
  Drugą najliczniejszą grupę obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS na koniec 2018 roku stanowili Białorusini. Ich liczba była jednak znacznie mniejsza i wyniosła 34 tys. W porównaniu z końcem 2017 roku zwiększyła się ona jednak aż o 42 proc.

  Jeśli chodzi o strukturę zatrudnienia, aż 60 procent cudzoziemców znalazło pracę w firmach. Ostatnie badania agencji zatrudnienia Randstad zrealizowane w połowie 2018 roku pokazują, że już co czwarty pracodawca zatrudnia obcokrajowców – podaje “Rzeczpospolita”.

  Liczba cudzoziemców w Polsce rośnie ze względu na brak pracowników

  Firmy podejmują decyzję o zatrudnieniu obcokrajowców głównie ze względu na brak pracowników na polskim rynku. Jak twierdzi cytowana przez “Rzeczpospolitą” Monika Fedorczuk, ekspert do spraw rynku pracy Konfederacji Lewiatan, coraz mniejszą rolę w rekrutacji odgrywają niskie koszty pracy.

  Przedsiębiorcy decydują się też na coraz dłuższe okresy zatrudnienia dla zagranicznych pracowników. Jednak tylko połowa spośród nich zatrudniona została na podstawie umów o pracę. Częste natomiast są umowy zlecenia i inne.

  Z opublikowanej niedawno przez “Rzeczpospolitą” analizy, którą przygotowali Paweł Wojciechowski i Radosław Socha, wicedyrektor Departamentu Finansów Funduszy ZUS, wynika, że w 2018 roku Ukraińcy zasilili Fundusz Ubezpieczeń Społecznych kwotą około 4 mld zł. Stanowi ona 2,4 procenta wszystkich wpłaconych składek.

  Autor: Waldemar Kubielski
  Źródło: “Rzeczpospolita”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *