Menu
 • Menu

  Li Keqiang o perspektywach gospodarczych Chin w 2018 roku

  Li KeqiangPremier Chin zapowiedział, że wzrost PKB tego kraju w 2018 roku wyniesie 6,5%. Li Keqiang stwierdził również, że jego kraj będzie dążył do ograniczenia nadwyżki mocy produkcyjnych i rozwiązania problemu zanieczyszczenia środowiska. Kolejnym celem rządu ma się stać redukcja ubóstwa – pisze Polska Agencja Prasowa. Li Keqiang przemawiał podczas otwarcia dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

  Chiński premier podkreślił – jak donosi PAP – że gospodarka jego kraju zachowała stabilność mimo występujących na świecie: tendencji protekcjonistycznych, zmienności rynków finansowych i “anemicznego ożywienia” gospodarczego. Zwrócił jednak uwagę na narastanie problemów strukturalnych również w samych Chinach.

  Była mowa także o sukcesach. W latach 2013 – 2017 średni roczny wzrost PKB w Państwie Środka wyniósł 7,1%. W tym czasie udział tego kraju w światowej gospodarce zwiększył się z 11,4 do 15%. Li Keqiang podkreślił w swoim przemówieniu, że w ciągu ostatniej pięciolatki aż 68 milionów Chińczyków wyszło z biedy, natomiast 8,3 mln osób przeniesiono z terenów, które nie nadają się do zamieszkania.

  Jak podaje PAP, według szefa chińskiego rządu jego kraj znajduje się ciągle w “początkowej fazie socjalizmu” i pozostanie w niej jeszcze przez długi czas. Obecnie rząd prowadzi “trzy krytyczne bitwy”: ograniczenie ryzyka finansowego, ochrona środowiska i redukcja ubóstwa.

  Li Keqiang zapowiedział ograniczenie nadwyżki zdolności produkcji stali i węgla

  Według zapowiedzi szefa rządu nadwyżka zdolności produkcji stali zostanie ograniczona w bieżącym roku o 30 mln ton, a wydobycia węgla o 150 mln ton. Zostaną również zamknięte małe elektrownie węglowe, które nie spełniają wymogów dotyczących ochrony środowiska. Emisja dwutlenku siarki i tlenku azotu będzie w ciągu tego roku ograniczona o 3%.

  Li Keqiang zapowiedział również zmiany w strukturze rządu i walkę z korupcją. Jeszcze podczas tej sesji parlamentu powołana zostanie Państwowa Komisja Nadzoru. Jej głównym celem na się stać walka z nadużyciami.

  Planowany na ten rok wzrost gospodarczy, w opinii ekspertów, nie jest zaskoczeniem. Jak podaje PAP, podczas ostatniego, XIX zjazdu KPCh zapowiedziano, że władze nie będą dążyć do zwiększenia PKB za wszelką cenę. Ich zadaniem będzie natomiast poprawa struktury gospodarczej. Chińczycy stawiają obecnie na transformację gospodarczą zmierzającą do tworzenia gospodarki bardziej innowacyjnej.

  Jednym z elementów zmiany będzie położenie większego nacisku na ochronę własności intelektualnej. Chiny maja prowadzić prace nad własnymi układami scalonymi, sieciami 5G, silnikami odrzutowymi, oraz pojazdami z alternatywnym napędem. Zaplanowano również rozwój łącz szerokopasmowych i spadek o 30% cen połączeń mobilnych. Nie dojdzie natomiast do odblokowania dostępu do części zagranicznych usług internetowych.

  Na ten rok Li Keqiang zapowiada także dalsze pobudzanie konsumpcji wewnętrznej. W tym celu promowany będzie import między innymi poprzez obniżenie ceł na samochody i inne produkty codziennego użytku. Nowym zjawiskiem są pierwsze w kraju targi importowe. Chiński rynek ma zastać otwarty dla sektora bankowego i ubezpieczeniowego.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *