Menu
 • Menu

  Lampy uliczne LED – inwestycja, która się opłaca

  Lampy uliczne LEDKażdego roku w Polsce oświetlenie w miejscach publicznych pochłania około 1500 GWh. W miastach, w których do dziś stosowane są stare i energochłonne formy oświetlenia przestrzeni publicznych, nowoczesne technologie oświetleniowe mogą stać się nieocenionym źródłem oszczędności .

  Tego rodzaju inwestycja może oznaczać dla samorządów dużo mniejsze wydatki na oświetlenie ulic, parków i innych przestrzeni miasta oraz diametralne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Ultranowoczesna technologia LED szturmem podbiła globalny rynek oświetlenia, stając się najbardziej efektywnym źródłem światła dla wielu miast.

  Oświetlenie polskich miast

  Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aktualnie w Polsce jest około 3,3 mln lamp ulicznych, spośród których aż 65% to tradycyjne lampy sodowe, zaś pozostałe to m.in. oświetlenie żarowe i neonowe, charakteryzujące się wydajnością na poziomie zaledwie 40%.

  Jednym z najskuteczniejszych sposobów na maksymalne wykorzystanie potencjału, związanego z oświetleniem miasta jest wymiana dotychczasowych lamp na energooszczędne oświetlenie LED. Inwestycja tego typu jest niezwykle opłacalna m.in. ze względu na fakt, że technologia
  LED charakteryzuje się doskonałą wydajnością oraz bardzo krótkim okresem zwrotu poniesionych kosztów. Innowacyjne źródło światła w postaci diod LED to nawet 80 procentowa  oszczędność kosztów eksploatacyjnych, związanych z oświetleniem przestrzeni miejskiej.

  Lampy uliczne LED – doskonałe źródło oszczędności

  Nowoczesne oświetlenie uliczne pełni nie tylko funkcję użytkową, ale również wpływa na walory estetyczne miasta. W przestrzeniach publicznych coraz częściej pojawia się ultranowoczesna technologia LED, która jest nie tylko o wiele bardziej efektywna od tradycyjnych lamp sodowych, ale również umożliwia oświetlenie dużych przestrzeni znacznie mniejszym nakładem energii. Tym prostym sposobem, samorządy przyczyniają się do ochrony środowiska i magazynowania dużej ilości prądu, który może być wykorzystany w innych celach.

  Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, innowacyjna technologia LED ma wkrótce wyprzeć tradycyjne żarówki, głównie ze względu na przewagę w kwestiach bezpieczeństwa i energooszczędności.

  Odpowiednio oświetlona przestrzeń publiczna zapewnia dobrą widoczność, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa obywateli. Zarówno kierowcy, jak i piesi potrzebują doskonałej jakości źródeł światła, które zapewnią optymalne doświetlenie dróg, parków czy chodników.

  Żywotność innowacyjnych diod LED wynosi nawet do 100 000 godzin, co zdecydowanie wyróżnia je na tle tradycyjnych żarówek. Kolejnym czynnikiem, wpływającym na przewagę nowoczesnych lamp ulicznych LED są niskie koszty eksploatacji, co szczególnie w przypadku oświetlenia przestrzeni publicznej wiąże się z oszczędnością ogromnych kwot pieniędzy, a dodatkowo pozwala ograniczyć zużycie energii.

  Oświetlenie LED na świecie

  Unia Europejska narzuca na kraje członkowskie wiele istotnych ograniczeń, związanych m.in. z gospodarką energetyczną.

  Jak się okazuje, lampy uliczne LED są doskonałym rozwiązaniem na odciążenie portfeli Polaków i wsparcie środowiska naturalnego. Dotychczas, od tradycyjnych źródeł oświetlenia odeszły już takie kraje jak Niemcy, Francja, Szwecja czy Wielka Brytania.

  Oświetlenie LED na ulicach polskich miast

  Innowacyjne lampy uliczne LED to nowoczesne rozwiązanie, które jest doskonałą alternatywą dla lamp starszej generacji. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem przede wszystkim z uwagi na fakt, że są energooszczędne, trwałe (działają przez kilka lat) a ponadto świecą jasnym, intensywnym światłem. Latarnie i lampy uliczne montowane są w miejscach, w których nie ma zapewnionej dostatecznej widoczności w ciągu nocy.

  Początkowo do oświetlania ulic wykorzystywano lampy gazowe, żarowe, rtęciowe, sodowe, a także metahalogenowe, które dawały światło w odcieniu pomarańczowym i nie były wydajne.

  Nowoczesne lampy uliczne LED mogą być z powodzeniem wykorzystywane do oświetlania:

  • parkingów,
  • ciągów komunikacyjnych,
  • terenów miejskich,
  • dróg,
  • parków,
  • autostrad.

  Zalety oświetlenia LED

  Ultranowoczesna technologia oświetlenia LED wiąże się z wieloma istotnymi zaletami.

  • Efektywność

  Diody LED są najbardziej energooszczędnym źródłem światła, oferowanym na globalnym rynku oświetlenia. Sprawność tradycyjnych żarówek to 5-10%, natomiast ilość energii dostarczanej przez nowoczesne diody LED wynosi nawet 95%.

  • Trwałość

  Ultranowoczesne moduły oświetleniowe LED cechują się ponadprzeciętnym czasem pracy, który wynosi nawet 100 000 godzin, co jest kilkudziesięciokrotnie dłuższym czasem w porównaniu do pracy żarówki halogenowej i około 50 razy dłuższym od zwykłej żarówki. Szacuje się, że czas eksploatacji nowatorskich diod LED wynosi 6-7 lat.

  • Odporność na uszkodzenia mechaniczne

  Diody LED nie zawierają żadnych ruchomych czy szklanych elementów, dzięki czemu są bardzo odporne na wstrząsy i uderzenia, które z łatwością mogłyby zniszczyć tradycyjną żarówkę.

  • Kolor światła

  Co ciekawe, w przypadku technologii LED możliwe jest osiągnięcie niemal każdego odcienia światła. Podstawowe diody świecą na biało, zielono, czerwono lub żółto, jednak w wielu sklepach dostępne są moduły, które umożliwiają uzyskanie nieograniczonej palety kolorów światła. Diody montowane w modułach składają się z trzech elementów, przy czym każdy z nich świeci jednym z podstawowych kolorów. Możliwość mieszania trzech odcieni pozwala uzyskać wiele rozmaitych odcieni światła

  • Czas reakcji

  Diody LED zapalają się i gasną niemal natychmiast po uruchomieniu włącznika światła. Co ważne, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, diody LED osiągają pełną intensywność i jaskrawość zaledwie w kilka mikrosekund.

  • Niewielka emisja ciepła

  W przypadku technologii LED emitowane są bardzo niewielkie ilości ciepła, co wiąże się z ich wysoką sprawnością, ponieważ większość pobieranej przez nie energii zamienia się w światło, a nie w energię cieplną.

  • Stopniowe wygasanie

  W przeciwieństwie do żarówek starej generacji, innowacyjne diody LED cechują się stopniowym zużyciem. Wraz z upływem czasu, diody tracą pierwotną jasność, jednak nie gasną nagle i nie zaczynają migać, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych świetlówek.

  • Ekologia

  W odróżnieniu do wszystkich innych źródeł światła, produkcja diod LED nie wymaga użycia szkodliwej dla środowiska naturalnego rtęci czy innych niebezpiecznych metali.

  Więcej informacji na temat oświetlania lamp ulicznych LED można znaleźć m.in. na stronie internetowej: http://greenie-world.com/rodzaj/oswietlenie-uliczne-i-przemyslowe/.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *