Menu
 • Menu

  Kurtyny powietrzne — na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszej?

  Kurtyny powietrzneOdpowiednie dobrane kurtyny powietrzne skutecznie chronią obiekty biurowe, handlowe oraz użyteczności publicznej przed stratami zarówno ciepła, jak i chłodu. Ponadto minimalizują powstawanie przeciągów, co nie jest bez znaczenia dla osób, które pracują w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do budynku.

  Zapobiegają także przedostawaniu się do wnętrza zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz takich jak insekty, kurz oraz spaliny przejeżdżających pojazdów.

  Dzięki kurtynom powietrznym koszty eksploatacji budynków spadają przy jednoczesnym podniesieniu komfortu osób przebywających wewnątrz. Budynki stosujące kurtyny powietrzne zapraszają do wnętrza otwartymi drzwiami, co nie jest bez znaczenia dla wizerunku szczególnie obiektów handlowych.

  W obiektach użyteczności publicznej muszą być zastosowane albo wiatrołapy, albo kurtyny powietrzne, ponieważ tak stanowi prawo budowlane. W związku z tym wykonawcy czasem traktują montaż kurtyny jako zło konieczne i montują sprzęt źle dobrany lub niskiej jakości co docelowo przekłada się na wyniki pracy kurtyny oraz jej codzienną eksploatację.

  Jak wybrać kurtynę powietrzną dopasowaną do naszych potrzeb?

  Odpowiedni rozmiar kurtyny

  Aby kurtyna powietrzna spełniała swoje zadanie skutecznie, musi zabezpieczać cały otwór drzwiowy. Co w praktyce oznacza, że szerokość kratki nawiewnej powinna być co najmniej taka jak chronionego otworu. Dodatkowo należy zwrócić baczną uwagę na to, aby strumień powietrza wylotowego docierał do przeciwległego boku otworu drzwiowego.

  Nie powinno się kupować kurtyn ponad wymiarowych, ponieważ nie jest to konieczne, a jedynie zwiększy koszt zakupu oraz późniejszej eksploatacji kurtyny.

  Warunki, w jakich będzie pracować kurtyna

  Od ich określenia zależy jaką kurtynę powinniśmy wybrać. Musimy przyjrzeć się poniższym zagadnieniom:

   • Czy w obrębie obiektu występują skrajne warunki pogodowe np. silny wiatr?
   • Jaka jest specyfika drzwi chronionych przez kurtynę: obrotowe, otwierane ręcznie, zawsze otwarte czy może automatyczne?
   • Czy w chronionym pomieszczeniu występują dodatkowe drzwi?
   • Ilość otwartych kondygnacji w pomieszczeniu połączonych schodami.
   • Przeznaczenie chronionego pomieszczenia.
   • Jaki system wentylacyjny i klimatyzacyjny zastosowano w budynku?

  Energooszczędność

  Wybierając kurtynę powietrzną, należy dokładnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi zużycia energii przez urządzenie. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż kurtyna działa często praktycznie bez przerwy, przez co generuje duże zużycie prądu. Warto wybierać te kurtyny, które nie tylko gwarantują nam dużą skuteczność, ale i są energooszczędne. Taka jest np. najnowsza kurtyna proponowana przez lidera w branży HVAC firmę VTS. Kurtyna Wing dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań jest jednocześnie skuteczna, energooszczędna i piękna.

  Poziom hałasu

  Kolejny aspekt, który jest bardzo ważny niezależnie od wielkości oraz przeznaczenia chronionego pomieszczenia to generowany przez kurtynę poziom hałasu. Im jest niższy tym pracownikom oraz klientom bardziej komfortowo się w przestrzeni przebywa. Omawiana wyżej kurtyna Wing, jest najcichszą kurtyną dostępną na polskim rynku. Dlatego warto się jej przyjrzeć bliżej, szukając odpowiedniego urządzenia dla naszego budynku.

  Strefa wejściowa budynków jest miejscem problematycznym dla projektantów. Bardzo często muszą oni połączyć funkcjonalność i oszczędność energii z wysoką estetyką. Jednak nie brakuje na rynku ciekawych rozwiązań, które z powodzeniem łączą w sobie to, co w kurtynach powietrznych niezbędne z tym, co w nich pożądane.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *