Menu
 • Menu

  Kryzys w Katalonii i jego skutki dla gospodarki Hiszpanii

  kryzys w KataloniiPolityczny kryzys w Katalonii, do którego doszło w skutek działań władz tego regionu na rzecz niepodległości, doprowadzi do spowolnienia wzrostu PKB Hiszpanii. Jak pisze Polska Agencja Prasowa, z obliczeń rządu Mariano Rajoya wynika, że hiszpański wzrost gospodarczy w 2018 roku nie będzie rósł w prognozowanym tempie 2,6%, ale w tempie 2,3%. Wartość PKB będzie więc w przyszłym roku niższa o 4 mld euro niż wynikało z dotychczasowych prognoz rządowych.

  Hiszpańskie ministerstwo gospodarki i finansów przygotowało oficjalny raport, z którego wynika, że kryzys w Katalonii będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę całego kraju. Jak dotąd negatywne skutki widoczne są w samej Katalonii. Firmy zarejestrowane w tym regionie masowo zmieniają swoją siedzibę.

  Największym problemem w przypadku uzyskania niepodległości byłoby automatyczne wyjście z Unii Europejskiej i konieczność układania sobie od nowa stosunków gospodarczych ze wszystkimi krajami na świecie. Eksperci spodziewają się ograniczeń liczby etatów i zwolnień w miejscowych firmach.

  Sytuację dla całej Hiszpanii negatywnie ocenił nie tylko rząd tego kraju. Znacznie gorsze prognozy stworzyli eksperci Niezależnego Urzędu Odpowiedzialności Podatkowej (AIReF). Zrzesza on pracowników hiszpańskich urzędów skarbowych. Twierdzą oni, że wzrost PKB w 2018 roku spadnie z prognozowanych przez nich wcześniej 2,7% aż do 1,5%. Według tych szacunków PKB będzie mniejszy o 14 mld euro. Według zaś banku centralnego straty w PKB Hiszpanii mogą sięgnąć nawet 30 mld euro.

  Kryzys w Katalonii będzie miał negatywne skutki, nawet gdy nie będzie niepodległości

  Referendum w sprawie ogłoszenie niepodległości przeprowadzone 1 października 2017 roku doprowadziło do fali spadków cen akcji katalońskich firm na madryckiej giełdzie. Rząd w Madrycie nie uznał referendum i trudno powiedzieć, czy lokalnym politykom uda się zrealizować ich plany niepodległościowe?

  Jednak kryzys w Katalonii spowodował spadek akcji tamtejszych firm notowanych w giełdowym indeksie Ibex 35 łącznie o 2 miliardy euro. Firmy te już zapowiadają przeniesienie swoich głównych siedzib do innych regionów Hiszpanii.

  Jak podaje PAP, od czasu referendum niepodległościowego 1820 spółek katalońskich przeniosło swoje siedziby do innych regionów. Decyzje o przeniesieniu stanowiły reakcje na postawę władz w Madrycie i zarządów największych banków na kryzys w Katalonii.

  Do tej pory Katalonia wytwarzała aż 20% całego PKB Hiszpanii i była najbogatszą częścią kraju. Secesjoniści spodziewali się, że niepodległość oznaczać będzie pozostanie dochodów z podatków w tym regionie, Wydaje się jednak, że systematycznie zmniejsza się liczba firm, które mogłyby te dochody generować.

  Decyzja o ogłoszeniu niepodległości wpływa więc zdecydowanie negatywnie na gospodarkę Katalonii i całej Hiszpanii, mimo że rząd w Madrycie wydaje się kontrolować sytuację. Posiada on też poparcie Unii Europejskiej, która zaniepokojona jest możliwością pojawienia się tendencji separatystycznych również w innych regionach Hiszpanii i innych krajów UE.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *