Menu
 • Menu

  Kryteria wyboru rusztowań aluminiowych

  rusztowania aluminioweDuża trwałość i mała masa to podstawowe zalety rusztowań aluminiowych. Na rynku jednak jest tyle ich typów, że przy wyborze trzeba również zwracać uwagę na inne parametry.

  Część z tych kryteriów jest oczywista, ale nie niektóre nie, warto więc spojrzeć na to, co zwykle się pomija.

  Sposób montażu

  To, w jaki sposób rusztowania aluminiowe są składane, wpływa dość wyraźnie na czas potrzebny do ich rozstawienia. Modele przeznaczone do montażu beznarzędziowego nie tylko są łatwiejsze do ustawienia, ale też szybciej osiągają gotowość. Warto o tym pamiętać również dlatego, że brak właściwych narzędzi może powodować, że rusztowanie zostanie złożone prowizorycznie, a wtedy nie gwarantuje ono ani wymaganej funkcjonalności, ani tym bardziej bezpieczeństwa.

  Rodzaj podpór

  Niższe rusztowania o prostej konstrukcji mogą być wyposażone w koła jezdne z blokadami. Dzięki nim, wykonując prace wzdłuż jednej ściany, można rusztowanie przesunąć – nie ma konieczności ani budowy większej konstrukcji, ani czasochłonnego demontażu rusztowań, by następnie ustawiać je w innych miejscach. Z kolei w trudniejszym terenie przydatne są rusztowania z dodatkowymi podporami bocznymi. Ustawione szerzej niż dolna rama rusztowania zapewniają zwiększoną stabilność, a jeśli punkt podparcia można dodatkowo regulować, to wówczas takie rusztowanie staje się bardzo uniwersalne i pozwala pracować również tam, gdzie ustawienie zwykłego rusztowania wymagałoby wcześniejszego przygotowywania podłoża.

  Ilość i rodzaj pomostów

  Pojedynczy pomost sprawdza się w podstawowych modelach rusztowań. W wielu zastosowaniach będzie to jednak zbyt mało rozbudowane wyposażenie. Niektóre rusztowania w standardzie lub jako opcję mogą być wyposażone w większe pomosty albo dodatkowe półki o nieco mniejszej wytrzymałości, służące do przechowywania niektórych nieużywanych w danym momencie narzędzi. Ważna jest także sama konstrukcja pomostu, ponieważ – nawet jeśli wszystkie spełniają te same normy bezpieczeństwa – mogą różnić się użytecznością w konkretnych zadaniach.

  Możliwość zestawienia w drabinę

  Mniejsze rusztowania – nie tylko te z segmentu profesjonalnego, ale również niektóre tańsze modele – można łatwo zestawić w drabinę, uzyskując większą wysokość roboczą. Aby było to możliwe, rusztowanie musi mieć odpowiednią konstrukcję, a przede wszystkim konieczne jest zastosowanie odpowiednich mechanizmów zabezpieczających, które nie zmniejszą wytrzymałości rusztowania w jego klasycznej formie, a po złożeniu w drabinę zapewnią pożądaną stabilność i bezpieczeństwo pracy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że możliwość użycia rusztowania jako drabiny w większości przypadków nie jest okupiona zmniejszeniem nośności w standardowym ułożeniu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *