Menu
 • Menu

  Krynica – ekonomiczna i polityczna stolica Europy Środkowo-Wschodniej

  Poszukiwanie wspólnoty europejskiej wokół idei wartości i biznesu na trzy dni połączy uczestników XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy, który rozpocznie się w „polskim Davos” już 4 września.

  Forum Ekonomiczne w Krynicy

  Kongres w Krynicy konsekwentnie od 28 lat gromadzi najważniejszych przedstawicieli polityki i biznesu w Europie. Miejsca nie można było wybrać lepiej, bo „Perła Polskich Uzdrowisk” czy też „polskie Davos” jest godną wizytówką Polski dla wszystkich, którzy jeszcze nie poznali uroków jej krajobrazu. Ale nie o promowanie turystyki tu chodzi, a poszukiwanie wspólnoty. Tego, co nas, Europejczyków łączy, a może odpowiedzi na nieco bardziej dramatycznie brzmiące pytanie: czy i co nas jeszcze łączy? Stąd motto tegorocznego Forum: „Europa wspólnych wartości, czy Europa wspólnych interesów”, które odbędzie się w Krynicy w dniach 4-6 września.

  Forum od lat jest przestrzenią wymiany doświadczeń i koncepcji, konstruktywnej polemiki, zderzenia siły wielkiego kapitału z zapałem nowopowstałych podmiotów. Wśród gości pojawiają się prezydenci, premierzy, ministrowie, unijni komisarze, parlamentarzyści, prezesi największych przedsiębiorstw, eksperci, przedstawiciele samorządów, świata kultury oraz dziennikarze.

  Panele dyskusyjne toczą się w ramach tzw. ścieżek tematycznych poświęconych biznesowi i zarządzaniu, kwestiom międzynarodowym (Europa i Świat), bezpieczeństwu, energetyce, innowacjom, ochronie zdrowia, polityce regionalnej, inwestycjom, zjawiskom makroekonomicznym, kwestiom społecznym, czy wreszcie  roli państwa w reformowaniu najważniejszych obszarów jego funkcjonowania.

  Podczas forum przyznawany jest także przez ponad trzydziestoosobową kapitułę tytuł Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. W przeszłości laureatami tej nagrody byli m.in. Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Janusz Lewandowski, Vaclav Havel, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Jan Paweł II. Podczas ubiegłorocznego, XXVII forum, tytuł ten przypadł ówczesnej premier Beacie Szydło. Laureatka tak mówiła po ogłoszeniu werdyktu:  – Za każdym razem, kiedy tutaj przyjeżdżałam, widziałam i słyszałam dyskusje o Polsce, o Europie, o tym co zrobić, jak zrobić, żeby wszystkim nam żyło się po prostu lepiej, żebyśmy byli państwem, które jest w awangardzie nowoczesnej Europy.

  Awangardę i nowoczesność, na które wskazywała rok temu premier Szydło wnoszą wraz ze swoją, coraz bardziej widoczną obecnością – startupy. Ta tendencja cieszy także Zygmunta Berdychowskiego, pomysłodawcę Forum, który parafrazując Petera Thiela – tak komentuje ten trend: – Witając gości Forum, z satysfakcją odnotowuję rosnącą reprezentację start-upów oraz młodych przedstawicieli świata nauki z różnorodnych europejskich jednostek badawczych. Nikt nie oczekuje, że Forum przyniesie gotowe rozwiązania i recepty. Niezależnie od tego, czy będziemy rozważać dylematy pojawiające się w skali firmy, branży, kraju, czy kontynentu. Bez stawiania odważnych pytań, tak podczas nadchodzącego Forum, jak i wszystkich minionych, nie zbliżymy się do rozwiązania istniejących  problemów.

  Wśród tegorocznych, zarejestrowanych już gości są między innymi: premier Litwy – Saulius Skvernalis, ministrowie polskiego rządu – Elżbieta Rafalska, Anna Zalewska, Piotr Gliński, Andrzej Adamczyk, Łukasz Szumowski, Jerzy Kwieciński i Henryk Kowalczyk, marszałek województwa małopolskiego – Jacek Krupa, były prezydent Chorwacji – Stjepan Mesić, były marszałek Senatu – Bogdan Borusewicz, prezes Telewizji Polskiej – Jacek Kurski czy prezes NIK – Krzysztof Kwiatkowski.

  W kalendarz krynickiego Forum są wpisane również gale przyznania nagród: Firmy Roku, Organizacji Pozarządowej Roku oraz Nagrody Specjalnej, a już w dzień po jego zakończeniu rusza jedna z największych i najbardziej wszechstronnych imprez sportowych w Polsce – Festiwal Biegowy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *