Menu
 • Menu

  Kredyty we frankach szwajcarskich – dobre wiadomości

  Kredyty we frankach

  Kredyty we frankach Marcin Lipka (fot. Cinkciarz.pl)

  Kredyty we frankach mogą okazać się tańsze po publikacji danych dotyczących wzrostu gospodarczego w Szwajcarii za II kwartał 2017 roku. Jest on najniższy od czasu ostatniego kryzysu. Jak pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl, słabe dane gospodarcze mogą przyczynić się do przedłużenia obowiązywania rekordowo niskich stóp procentowych, a przez to do spadku ceny franka.

  Dane dotyczące szwajcarskiej gospodarki zaskoczyły większość ekspertów – pisze Lipka. W II kwartale 2017 roku wzrost PKB w tym kraju liczony rok do roku wyniósł tylko 0,3%. Ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 1%.

  Ostatni raz gospodarka Szwajcarii rozwijała się tak wolno w IV kwartale 2008 roku, czyli w czasie ostatniego wielkiego kryzysu finansowego na świecie. Dane są jeszcze bardziej zaskakujące, gdy weźmie się pod uwagę, że gospodarka strefy euro rozwija się w tempie 2%, co stanowi najlepszy wynik od 10 lat.

  Na zły stan szwajcarskiej gospodarki złożyło się kilka czynników – pisze Lipka. Trzeba jednak pamiętać, że Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych (SECO) zaktualizował dane za poprzedni okres, co zmieniło punkt odniesienia.

  Jednak nawet po tej korekcie widać, że gospodarka kraju traci tempo. O wiele słabiej, niż w ubiegłym roku rósł eksport przy wyższym wzroście importu. W II kwartale rok do roku eksport był nawet niższy o 1,3%. Podczas gdy import wzrósł w tym czasie o 2,5%.

  Handel zagraniczny miał zatem negatywny wpływ na PKB. Ekonomiści jednak twierdzą, że spowolnienie będzie miało charakter krótkotrwały. Chociaż zmniejsza się konsumpcja gospodarstw domowych i wydatki publiczne. Spadło też tempo wzrostu inwestycji.

  Kredyty we frankach szwajcarskich stanieją dzięki niskim stopom procentowym

  Chociaż uważa się, że spowolnienie gospodarcze Szwajcarii nie potrwa długo, może ono wpłynąć na utrzymanie rekordowo niskich stóp procentowych. Dane dotyczące gospodarki za II kwartał są o wiele słabsze, niż przewidywał Szwajcarski Bank Narodowy.

  Może to spowodować rewizję prognoz na cały rok 2017 poniżej zakładanej wcześniej wartości 1,5%. W ciągu pierwszego półrocza wzrost PKB wyniósł tylko 0,5% natomiast sprzedaż detaliczna spadła o 0,7%. Zmniejszenie prognoz wzrostu gospodarczego oznaczać będzie najprawdopodobniej utrzymanie ujemnej stopy procentowej, którą obecnie ustalono na poziomie -0,75%. Oznaczać to będzie, że kredyty we frankach pozostaną ciągle mniej obciążone odsetkami.

  Utrzymywanie ujemnych stóp procentowych przez bank centralny Szwajcarii w połączeniu z dobrymi danymi napływającymi ze strefy euro i możliwym w niej wzrostem stóp procentowych może spowodować spadek atrakcyjności franka w stosunku do euro i złotego. Dobra kondycja gospodarcza Polski wpłynie natomiast na umacnianie się pozycji naszej waluty. Kredyty we frankach staną się więc tańsze.

  Marcin Lipka, z portalu Cinkciarz.pl pisze, że cena szwajcarskiej waluty prawdopodobnie spadnie nawet poniżej poziomu 3,5 zł.

  Źródło – Cinkciarz.pl

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *