Menu
 • Menu

  Kradzież tożsamości – jak się przed nią chronić?

  Kradzież tożsamościInformacja jest towarem, który zawsze pozostaje w cenie. Firmy inwestują więc w zakup niszczarek do papieru, by stale redukować liczbę dokumentów stanowiących potencjalne źródło informacji dla niepożądanych osób. “Business Insider” radzi jednak zakup niszczarki również do domu. Dostanie się niektórych dokumentów w niepowołane ręce może stanowić źródło wielu problemów. Kradzież tożsamości bywa równie kosztowna jak włamanie do mieszkania.

  “Business Insider” sugeruje, by przejrzeć gromadzone – często przez lata – dokumenty i usunąć wszystkie zbędne. Często kradzież tożsamości ułatwia przechowywanie starych niedokończonych formularzy, lub innych papierów wrzucanych potem beztrosko do kosza na śmieci. Niszczarka powinna zredukować ryzyko.

  Które jednak dokumenty powinno się zniszczyć przede wszystkim?

  Jak pisze “Business Insider”: 16,8 mld dolarów – to wartość szkód, jakie Amerykanie ponieśli w wyniku kradzieży tożsamości w 2017 roku. Ofiarą tego procederu padło 16,7 mln mieszkańców USA. Z kolei w Polsce w III kwartale 2018 roku, wykorzystując cudzą tożsamość, próbowano wyłudzić 1,5 tysiąca kredytów na łączną kwotę 120 mln zł. Takie dane przedstawił Związek Banków Polskich w 35. edycji raportu InfoDOK.

  Przypadkowe wyrzucanie dokumentów z danymi ułatwia kradzież tożsamości. Bezużyteczny dla nas papier bywa bezcenny dla oszustów. Czasem w śmieciach można odnaleźć informacje o adresie, numerze PESEL lub numerze konta bankowego.

  Co należy bezwzględnie zniszczyć, by uniemożliwić kradzież tożsamości?

  “Business Insider” wylicza 6 rodzajów dokumentów, które trzeba bezwzględnie przepuścić przez niszczarkę. Na pierwszym miejscu wymienia korespondencję z naszymi danymi osobowymi. Zaliczają się do niej oferty banków i innych instytucji oraz dokumenty związane z podatkami po wygaśnięciu obowiązku ich przechowywania.

  Na drugim miejscu znalazły się wszelkiego rodzaju druki i formularze, które zostały wypełnione ale niewysłane. Zawierają one wiele cennych danych dla potencjalnych przestępców.

  Kolejną kategorię stanowią informacje dotyczące naszego zdrowia. Chodzi na przykład o stare badania lekarskie – oczywiście jeśli nie są potrzebne dla porównania stanu zdrowia. Źródło informacji ułatwiających kradzież tożsamości mogą stanowić też niewykorzystane recepty.

  Dobrze jest wyrzucić notatki firmowe, które trafiły do domu. Mogą one zwierać poufne informacje dotyczące naszego pracodawcy, projekty, czy dane finansowe.

  Warto też pamiętać, że źródłem danych umożliwiającym kradzież tożsamości są nośniki elektroniczne. Dobrze więc niszczyć na bieżąco niepotrzebne informacje zawarte na nich.

  “Business Insider” radzi wreszcie niszczenie starych dokumentów tożsamości – dowodów, legitymacji i innych zawierających nasze dane wraz ze zdjęciem. Wymienia przy tym, jakie zagrożenia wiążą się najczęściej z uzyskaniem danych osobowych przez oszustów.

  Należą do nich: wyłudzenie kredytu na nasze nazwisko, prowadzenie fikcyjnej działalności gospodarczej, wynajem pokoju hotelowego, lub kradzież wypożyczonego sprzętu (np. samochodu), zbieranie punktów karnych na prawo jazdy i wreszcie zawieranie umów z operatorami telefonicznymi.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło: “Business Insider”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *