Menu
 • Menu

  Kompresor do firmy – jak wybrać najbardziej odpowiedni

  Kompresor, który na rynku znany jest także pod nazwą sprężarka to urządzenie przydatne w wielu dziedzinach życia. Szczególnie firmy doceniają ich zalety, sprężone powietrze daje bowiem możliwość wykonywania bardzo wielu zadań.

  Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest między innymi to, iż wykorzystujące energię sprężonego powietrza narzędzia są znacznie bardziej wytrzymałe i wydajniejsze niż większość urządzeń elektrycznych o zbliżonych parametrach. Jednakże, aby kompresor jak najlepiej spełniał swoje zadanie, ważne jest wybranie odpowiedniego modelu.

  Ciśnienie – parametr najważniejszy

  Wybierając sprężarkę warto dokładnie przyjrzeć się parametrom urządzenia, a do najważniejszych z pewnością należy zaliczyć ciśnienie robocze kompresora. Tutaj należy je dobrać do zapotrzebowania danej firmy, im więcej urządzeń bowiem ma być zasilanych przy pomocy sprężonego powietrza, tym większe powinno ono być. Pod uwagę należy wziąć zapotrzebowanie poszczególnych narzędzi, dzięki czemu można obliczyć wymagane w urządzeniu ciśnienie. Im większe ciśnienie robocze, tym większa wydajność kompresora w l/min. Warto poznać przybliżone wartości ciśnienia, niezbędnego do działania najczęściej wykorzystywanych w firmach narzędzi zasilanych w ten sposób.

  • piaskarka – zapotrzebowanie urządzenia w zależności od modelu waha się w granicach od 180 do 300,
  • szlifierki kątowe potrzebują zazwyczaj wydajności od 140 do około 230,
  • dłuta pneumatyczne to urządzenia, które mogą potrzebować wydajności sięgającej 300 l/min,
  • wiertarki – tutaj wymagana wydajność to zazwyczaj od 80 do 180,
  • pistolet malarski może potrzebować wydajności aż do 200 l/min.

  Oczywiście każde urządzenie ma inne zapotrzebowanie, co warto także sprawdzać przy ich zakupie. Jednakże planując zakup kompresora dla firmy trzeba zdecydować się na taki model, który oferuje możliwość uzyskania ciśnienia i wydajności nieco większej niż zapotrzebowanie. Szacuje się, iż wydajność sprężarki powinna być przynajmniej 20-25% większa niż potrzeby.

  Pojemność zbiornika – dostosowana do potrzeb

  Wielkość urządzenia, którą rozpatruje się w przypadku jego zakupu powinna także obejmować wielkość zbiornika na sprężone powietrze. Im większy – tym więcej zapewnia się go do pracy, co daje możliwość nieprzerwanego działania. Duże zbiorniki zapewniają dostęp do większej ilości powietrza, jednakże wiąże się to także ze znacznie większą ilością energii potrzebnej do działania kompresora. Jeżeli więc w firmie sprężarka wykorzystywana jest do prac doraźnych, z pewnością model z nieco mniejszym zbiornikiem będzie lepszym rozwiązaniem. W sytuacji jednak, jeżeli kompresor będzie stanowił często wykorzystywane urządzenie, na przykład do zasilania pistoletów malarskich w firmach remontowych, wówczas o wiele lepiej jest wybrać sprężarkę ze zbiornikiem o pojemności w granicach 50-100 litrów, co zapewni nieprzerwany dostęp do ciśnienia wymaganego do pracy.

  Olejowy czy bezolejowy?

  Najczęściej spotykane na rynku są kompresory olejowe i bezolejowe. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się one charakteryzują, aby wybrać jak najbardziej odpowiedni do firmy.

  Kompresor olejowy

  – wymaga regularnej wymiany oleju

  – dzięki zastosowaniu oleju nie nagrzewa się szybko, co sprawia że można wykorzystywać go przez długi czas

  – intensywne używanie nie stanowi problemu, jeżeli zadba się o odpowiednie stan urządzenia

  Kompresor bezolejowy

  – nie wymaga wymiany oleju, zastosowano w nim bowiem plastikowe pierścienie jako element odpowiedzialny za wytwarzanie ciśnienia

  – szybko się nagrzewa, co sprawia że nie można go zbyt długo i zbyt intensywnie wykorzystywać

  – doskonale sprawdza się do sporadycznego użytku

  Jak widać, w firmie gdzie kompresor ma stanowić wykorzystywane na co dzień urządzenie, o wiele lepiej jest zdecydować się na kompresor olejowy, jako znacznie trwalszy i wydajniejszy. Jedynym mankamentem przy stosowaniu takiej sprężarki jest konieczność regularnej wymiany oleju. Jednakże jeżeli zadba się o ten szczegół, wówczas urządzenie będzie pracować bez zarzutów wiele lat.

  O czym jeszcze pamiętać, wybierając sprężarkę do firmy?

  Jest jeszcze kilka kwestii, które wprawdzie mają nieco mniejsze znaczenie, ale na pewno warto poświęcić im uwagę podczas wybierania odpowiedniej sprężarki.

  1) czas potrzebny do napełnienia zbiornika – wielu producentów nie podaje tej wartości, a przy częstym użytkowaniu kompresora ma ona dość duże znaczenie. Im mniej czasu sprężarka potrzebuje do nabicia pojemnika, tym szybciej można zacząć pracę z nią jak również zużywa mniej energii.

  2) długość kabla zasilającego – ten element ma dość spore znaczenie, im dłuższy kabel tym mniej problemów z podłączeniem urządzenia.

  3) mobilność kompresora – dobrze sprawdzić, czy urządzenie umożliwia jego bezproblemowe przemieszczanie, zwłaszcza gdy mowa o większych modelach.

  4) poziom hałasu – wiadomo, że sprężarki nie należą do urządzeń pracujących bezgłośnie, jednakże dobrze jest sprawdzić, jakie parametry odnośnie konkretnego urządzenia podaje producent. Powinno się to zrobić zwłaszcza w sytuacji, gdy kompresor będzie wykorzystywany w pomieszczeniach lub pracownicy będą narażeni na długi czas przebywania w jego bliskości.

  Konsultacje: firma Arbatech, oferująca kompresory i sprężarki – http://www.arbatech.pl/

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *