Menu
 • Menu

  Chińskie komentarze po szczycie Xi-Trump

  po szczycie Xi-Trump“Spotkanie Xi Jinpinga z Donaldem Trumpem może skierować stosunki amerykańsko-chińskie w nową erę”. Tak brzmi tytuł komentarza chińskiej agencji prasowej Xinhua po szczycie Xi-Trump. Według agencji spotkanie przywódców stanowiło konstruktywny moment dla rozwoju stosunków między oboma państwami. Doszło na nim nie tylko do zacieśnienia współpracy Chin ze Stanami Zjednoczonymi, ale i zawiązania się przyjaźni między liderami obu państw.

  Jak podkreśla agencja Xinhua, od czasu wizyty w Pekinie Prezydenta Richarda Nixona w 1972 roku, która przełamała lody we wzajemnych stosunkach, relacje amerykańsko-chińskie uległy znaczącym przemianom.

  Trzeba tu podkreślić, że wizyta Nixona, o której mowa, przyczyniła się do zawarcia nieformalnego sojuszu USA i Chin wymierzonego w Związek Radziecki. Miała ona miejsce na 4 lata przed śmiercią Mao Zedonga, który doprowadził do wyrwania Chin komunistycznych spod dominacji Moskwy, a w ostatnich latach życia znacznego ożywienia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i Zachodem.

  Komentatorzy Xinhua podkreślają, że wizyta Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w USA miała miejsce w 45 rocznicę “normalizacji wzajemnych stosunków“. Jednocześnie jest ona postrzegana jako nowy początek we wzajemnych relacjach i ma zarówno historyczne jak i strategiczne znaczenie.

  Po szczycie Xi-Trump lepsze zrozumienie i większe zaufanie

  Jakpowiedział Xi: Jest tysiąc powodów, dla których należy kontynuować współpracę amerykańsko-chińską i nie ma żadnego, by ją zrywać. Według chińskich komentatorów, 7 godzin spotkań Przewodniczącego ChRL z Prezydentem Donaldem Trumpem pomogło nawinąć dobre relacje, ale również przyjaźń między przywódcami państw.

  Chiński gość, oceniając rozmowy w USA, podkreślał, że spowodowały one pogłębienie się wzajemnego zrozumienia i zwiększenie zaufania. Dodał jednocześnie, że współpraca jest jedynym właściwym wyborem dla obu państw.

  Prezydent Trump natomiast podkreślił, że dzięki rozmowom zrodziła się ogromna przyjaźń. Waszyngton i Pekin jako najbardziej znaczące państwa w świecie powinny komunikować się i koordynować działania w ważnych sprawach i wspólnie osiągać główne cele.

  Po szczycie Xi-Trump Xinhua stwierdza, że spotkanie to miało ogromne znaczenie dla budowy więzi i korzyści dla obu społeczeństw. Jedynie przez wzajemną współpracę Chiny i Stany Zjednoczone mogą działać z korzyścią dla swoich obywateli, a także stać się “kamieniem węgielnym” światowego bezpieczeństwa i rozwoju.

  Dla Chińczyków wielopłaszczyznowy dialog na wysokim poziomie został ustanowiony na spotkaniu w rezydencji Trumpa Mar-a-Lago. Wyznaczył on drogę dalszej współpracy. Obie strony zainicjowały dialog w kwestiach ekonomicznych, dyplomatycznych, dotyczących bezpieczeństwa, przestrzegania prawa, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także w kwestiach społecznych i kulturalnych.

  Można tu dodać, że pierwsze oznaki przełomu w stosunkach amerykańsko-chińskich miały miejsce w związku z wizytą amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona w Chinach. Powiedział on wtedy, że wzajemne stosunki obu państw będą opierać się na zasadach: unikaniu konfliktów, wzajemnym poszanowaniu i obopólnych korzyści. Wcześniej te zasady przez lata bezskutecznie próbowała promować strona chińska.

  Źródło – Xinhua

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *