Menu
 • Menu

  Język niemiecki staje się w Polsce coraz bardziej popularny

  Język niemieckiUbocznym skutkiem Brexitu jest zmiana preferencji Polaków dotyczących znajomości języków obcych. Język niemiecki zdobywa coraz większą popularność. Jak pisze Polsat News, języka tego zaczynają się uczyć pracownicy fizyczni, opiekunowie osób starszych, programiści, pielęgniarki, lekarze i przedstawiciele wielu innych zawodów.

  Brexit przede wszystkim ograniczy emigrację do Wielkiej Brytanii, a jednocześnie powoduje problemy gospodarcze tego kraju. Niemcy tymczasem są silną gospodarką, naszym największym partnerem handlowym, a przede wszystkim znajdują się tuż za Polską granicą.

  Liczba osób zainteresowanych otrzymaniem certyfikatu znajomości języka naszych zachodnich sąsiadów wzrosła w 2017 roku o 20% w porównaniu do roku ubiegłego. Wzrost zainteresowania odnotowują też szkoły językowe – pisze Polsat News. Język niemiecki cieszy się coraz większym zainteresowaniem głównie ze względu na plany wyjazdu do pracy. Uczy się go już ponad 2,5 mln Polaków.

  Język niemiecki tak popularny, że trzeba zapisywać się na listę oczekujących

  Polacy znają warunki panujące na niemieckim rynku pracy. Brakuje tam przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników. Szczególnie widoczny jest wzrost zainteresowania nauką w miastach leżących w Polsce Zachodniej. Tam szukanie pracy w Niemczech jest jeszcze bardziej atrakcyjne w związku z bliskością granicy.

  Języka coraz częściej zaczynają uczyć się również osoby, które już wyjechały. Wielu z polskich emigrantów znajduje zatrudnienie poprzez agencje pracy tymczasowej. Jednak, by otrzymać lepsze zajęcie, wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość niemieckiego. W niektórych szkołach niemieckich tworzą się więc kolejki oczekujących na kurs.

  Zdarza się też często, że niemieckie firmy wysyłają swoich polskich pracowników, by poprawili swój język niemiecki. Dzięki temu szkoły języka w Niemczech mają zapewnioną pełną liczbę uczestników wszystkich kursów. Boom na naukę języka – jak podaje Polsat News – trwa już od ponad roku.

  Źródło – Polsat News

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *