Menu
 • Menu

  Jakie są zalety posiadania alkomatu?

  alkomatAlkohol to nieodłączny element wielu różnych imprez – urodzin, imienin, zabaw w klubie czy spotkań w gronie rodzinnym.

  Wypicie kieliszka wina, kufla piwa czy kilku drinków nie jest zakazane, ale trzeba pamiętać o tym, że po alkoholu nie należy prowadzić samochodu, jeśli jego zawartość we krwi przekracza 0,2‰. Jak sprawdzić, czy po imprezie można wrócić do domu własnym autem? Do tego przyda się alkomat. Poznaj najważniejsze zalety posiadania takiego sprzętu.

  Dokładność pomiaru

  Odpowiednio dobrany alkomat gwarantuje dokładność pomiaru, a tym samym wiarygodność. Obecnie najbardziej popularne są sprzęty elektrochemiczne. W ich przypadku alkohol zawarty w próbce wydychanego powietrza reaguje z powierzchnią elektrody, która jest pokryta np. nadmanganianem potasowym. W ten sposób powstaje kwas octowy i dochodzi do uwolnienia elektronów znajdujących się na powierzchni elektrody.

  Wewnątrz alkomatu zaczyna więc płynąć prąd, którego natężenie jest proporcjonalne do stężenia alkoholu w organizmie. Sprzęty elektrochemiczne wyróżniają się odpornością na warunki zewnętrzne, a także na różne czynniki mogące powodować przekłamanie wyniku pomiaru (np. papierosy).

  Dostępne są też alkomaty półprzewodnikowe. Opary alkoholu utleniają się na powierzchni elektrody, w efekcie czego dochodzi do wzrostu przewodności półprzewodnikowego elementu budowy. To stosunkowo tanie sprzęty o prostej budowie, niemniej jednak są bardziej wrażliwe na nikotynę, aceton i podobne substancje.

  Możliwość zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym

  Wożąc w samochodzie alkomat możesz mieć pewność, że zapewnisz bezpieczeństwo nie tylko sobie i swoim pasażerom, ale też innym uczestnikom ruchu drogowego. Mało kto po wypiciu alkoholu zdaje sobie sprawę, że nie powinien prowadzić auta. Widząc wynik pomiaru na alkomacie z pewnością zastanowisz się, zanim wsiądziesz za kierownicę samochodu, nawet jeśli od imprezy upłynęło już kilka godzin i masz wrażenie, że świetnie się czujesz. Jazda autem pod wpływem alkoholu może skończyć się nie tylko otrzymaniem mandatu i punktów karnych, ale też utratą prawa jazdy. Nie można nie wspomnieć o zwiększonym ryzyku spowodowania wypadku, nierzadko ze skutkiem śmiertelnym.

  Organizm każdego człowieka inaczej reaguje na wypity alkohol. Na jego zawartość we krwi wpływa nie tylko ilość wypitych drinków, ale również zjedzonych przekąsek (jedzenie spowalnia wchłanianie alkoholu), płeć, waga, metabolizm oraz czas, który upłynął od wypicia ostatniego kieliszka. Nawet jeżeli Twoi znajomi czują się dobrze po spożyciu takiej samej ilości alkoholu, nie oznacza to, że jego zawartość w Waszych organizmach jest taka sama.

  Łatwość użycia

  Alkomat to sprzęt, który nie jest trudny w obsłudze. Po upływie ok. 30 minut od wypicia alkoholu należy dmuchnąć w urządzenie i poczekać na pokazanie się wyniku pomiaru. Najlepiej powtórzyć tę czynność trzy razy, w 15-minutowych odstępach. Dobrze skalibrowany alkomat za każdym razem pokaże taki sam wynik, co da Ci pewność, że jego wskazania są wiarygodne.

  Jak znaleźć dobry alkomat?

  Dobry alkomat to taki, który zapewnia wiarygodny wynik pomiaru i nie wymaga zbyt częstej kalibracji. Szukając właściwego urządzenia zwróć też uwagę na to, czy sensor, czyli podstawowa jednostka pomiarowa, jest trwały i może pracować w temperaturze otoczenia. Na rynku znajdziesz sprzęty wielu różnych marek, np. XBlitz, AlcoFind, AlcoLife czy Clatronic. Szczególną popularnością cieszy się Alkomat Amii. Jest on uznawany za jeden z lepszych tego typu sprzętów. Tak naprawdę alkomat może przydać Ci się w wielu różnych sytuacjach, więc warto go mieć.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *