Menu
 • Menu

  Jakie oprogramowanie powinieneś posiadać w firmie?

  Jeśli planujesz założenie firmy, nie możesz zapomnieć o zakupie oryginalnego oprogramowania do zastosowań biznesowych. Warto pamiętać, że licencja musi dopuszczać użytkowanie programów na danej liczbie stanowisk – inaczej możesz zapłacić srogą grzywnę. Podpowiadamy, bez jakiego oprogramowania się nie obędzie!

  oprogramowanie w firmie

  Program antywirusowy

  Bezpieczeństwo to podstawa w każdej firmie – na komputerach są przechowywane poufne dane nie tylko na temat Twojej organizacji, ale też pracowników i klientów. Dlatego dobry antywirus powinien być pierwszym zakupionym programem. Do zastosowań biznesowych nie warto korzystać z darmowych wersji, ponieważ mogą one nie być wystarczająco dokładne, a ich licencja z reguły nie wspiera użytku komercyjnego.

  Jaki więc powinien być program antywirusowy do firmy? Przede wszystkim, powinien mieć stale aktualizowaną, obszerną bazę wirusów. Ważne też, by w regularnym skanowaniu wykrywał również tzw. malware, czyli pliki szpiegowskie. Najnowsze programy antywirusowe oferują zaawansowane rozwiązania, jak np. zabezpieczenie biometryczne plików i katalogów.

  oprogramowanie w firmie

  Programy biurowe

  Pakiet MS Office to chyba najczęściej wykorzystywane w firmach oprogramowanie. Przydaje się pracownikom na każdym szczeblu i w wielu organizacjach jest właściwie niezbędny. Obok programów do edycji tekstu i arkuszy kalkulacyjnych, bardziej rozwinięte wersje pakietu obejmują również klienta pocztowego, programy do tworzenia baz danych i do fakturowania.

  Pakiet biurowy do użytku biznesowego może sporo kosztować – szczególnie, jeśli musisz wyposażyć dużą liczbę stanowisk. Jeśli chcesz uniknąć tego wydatku, nie instaluj pirackiej wersji programu! Znacznie lepszym (i bezpieczniejszym) rozwiązaniem będzie praca na bezpłatnym oprogramowaniu – w wielu przypadkach wystarczające będą narzędzia w chmurze Google Drive lub niezależne aplikacje jak LibreOffice.

  oprogramowanie w firmie

  Program księgowy

  Kolejnym oprogramowaniem, które może się okazać sporym wydatkiem na początek, jest program księgowy. Wyjątkiem będzie oczywiście sytuacja, w której prowadzenie księgowości zlecasz zewnętrznej firmie – wtedy nie musisz się o to martwić. Jeśli jednak samodzielnie wystawiasz faktury i rozliczasz działalność, konieczny będzie zakup odpowiedniego programu. Warto, by odpowiedzialna osoba wzięła udział w szkoleniu z korzystania z danego oprogramowania – ich funkcje bywają bardzo skomplikowane.

  Wybór programu księgowo-finansowego zależy nie tylko od Twoich preferencji, ale przede wszystkim – rozmiaru i potrzeb firmy. Niewielkie podmioty płacące podatek zryczałtowany mogą wybrać oprogramowanie do księgowości uproszczonej, np. Insert Rachmistrz GT. Większe firmy o bardziej zaawansowanych operacjach będą potrzebować profesjonalnej, pełnej wersji programu – na przykład Insert Rewizor GT. Warto pamiętać, że przeszkolenie pracowników może oznaczać spory, dodatkowy wydatek. Jeśli nie jesteś pewien, na co się zdecydować, rozważ podpisanie umowy B2B z zewnętrznym biurem rachunkowym.

  Jedna odpowiedź do “Jakie oprogramowanie powinieneś posiadać w firmie?”

  1. Elka_77 pisze:

   Dla jednosobowej firmy polecam program księgowy taxeon – za 19pln masz najprostszy program do rozliczenia firmy i w tej cenie dedykowana księgowa do pomocy. Nie znalazłem lepszego rozwiązania.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *