Menu
 • Menu

  Jakie kleje do kartonu wykorzystuje się w przemyśle?

  kleje do kartonuPrzeprowadzki, paczki, czy archiwizacja – to tylko garść zastosowań, do jakich wykorzystuje się opakowania kartonowe. Dlaczego są tak praktyczne i powszechne? Jakie kleje stosuje się do ich produkcji?

  Tektury faliste w różnych wydaniach

  Karton to jeden z najbardziej rozpoznawalnych materiałów opakowaniowych. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy uzyskano tekturę falistą. Powstała ona zupełnie przypadkowo. Arkusz papieru umieszczono w maszynie do plisowania tkanin, a gdy zobaczono efekty, postanowiono wzmocnić je z każdej ze stron za pomocą gładkiego papieru. Dziś tektura falista jest dostępna w rozmaitych wariantach. Najbardziej podstawowa jest dwuwarstwowa. Wystarczy nam ona do zabezpieczenia przesyłek kurierskich i pocztowych.

  Bardziej praktycznym wariantem jest natomiast tektura trójwarstwowa, która posłuży nam nie tylko do zabezpieczania delikatnych przesyłek, jak chociażby porcelana. Stosuje się ją bowiem także w budownictwie. Jest ona bowiem świetnym izolatorem termicznym i akustycznym. Dlatego budowlańcy stosują ją jako podkład pod panele podłogowe, parkiet, czy płytki ceramiczne. Tektura jest także dostępna w wersji pięcio- lub siedmiowarstwowej. Tego typu rozwiązania skierowane są do wymagających klientów, którzy potrzebują solidnych i wytrzymałych kartonów. Oprócz tego, warto też zwrócić uwagę na grubość tektury czy wysokość fal. Wszystkie te parametry wpływają bowiem na jej sprężystość i wytrzymałość.

  Kleje do kartonu – rodzaje i zastosowanie

  Oprócz właściwości tektury, ważną rolę w procesie tworzenia opakowań kartonowych odgrywają maszyny i spoiwa. Jeśli chcemy uzyskać trwałe opakowanie, które wytrzyma trudy transportu, musimy zadbać o odpowiednie kleje do kartonu. Pozwolą one nie tylko uzyskać trwałe łączenie, ale także zadbają o czystość stanowiska pracy i maszyn. Sprawne urządzenia i dobry klej zwiększy efektywność naszej produkcji, co jest bardzo ważne w kontekście realizacji poszczególnych zamówień. Dlatego też polskie przedsiębiorstwa korzystają chętnie z produktów wysokiej jakości. Takie oferuje chociażby firma Fobaro.

  W ofercie można znaleźć kleje do kartonu do stosowania zarówno na gorąco, jak i zimno. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są właśnie kleje termotopliwe. Bazują one na poliolefinie, dzięki czemu przydadzą się podczas formowanie tacek z tektury falistej czy produkcji różnego rodzaju kartonowych pudełek. Ich dodatkową zaletą jest bezwonność oraz całkowita transparentność. Jeśli zależy nam na niskiej temperaturze topnienia, powinniśmy sięgnąć po kleje do kartonu na bazie polimeryzacji metalocenowej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *