Menu
 • Menu

  Jak zadbać o samochód po zimie?

  Jak zadbać o samochódZima jest okresem, kiedy nasz pojazd ulega największemu zużyciu. Jak zadbać o samochód, by zmniejszyć skutki jazdy po zasolonych drogach i co należy zrobić, by jego stan nie ulegał dalszemu pogorszeniu? Na te pytania próbują odpowiedzieć specjaliści z różnych mediów i firm zajmujących się utrzymaniem aut w dobrej kondycji.

  Podczas zimy najbardziej narażone jest podwozie. Należy więc je dokładnie umyć, gdy tylko stopnieje śnieg i zniknie sól z ulic. Na nim bowiem osadza się najwięcej soli i innych chemikaliów – radzi RMF 24. Najlepiej więc udać się na myjnię automatyczną ze specjalną opcją mycia podwozia. Sól, która pozostała na samochodzie, zmieszana z wodą deszczową jest zabójcza dla metalowych elementów.

  Ale sól nanoszona jest również do środka na butach kierowcy i pasażerów. Nie należy więc usuwać gumowych dywaników przez cały okres zimowy, a latem trzeba je dobrze wymyć i wysuszyć na zewnątrz auta. Jeśli wiemy, jak zadbać o samochód, będzie on mniej narażony na korozję i pozostanie przez lata w dobrym stanie.

  RMF 24 radzi również, by przyjrzeć się zawieszeniu. Gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, nie odczuwa się stuków i luzów. Można więc po okresie zimowym zajrzeć do stacji diagnostycznej, by przyjrzeć się zawieszeniu.

  Po zimie dobrze jest również dokładniej niż zwykle wyczyścić wewnętrzne strony okien. Używanie ogrzewania sprzyja większemu odkładaniu się zanieczyszczeń na wewnętrznych stronach szyb.

  Jak zadbać o samochód na wiosnę, gdy mamy alergię?

  Wiosna jest też dobrym momentem do odgrzybienia klimatyzacji. Grzyby w systemie są szkodliwe dla zdrowia, a największe problemy stwarzają alergikom. Alergicy powinni też pamiętać o częstym czyszczeniu filtru pyłkowego. Wiedza o tym, jak zadbać o samochód, chroni zatem nie tylko pojazd, ale i zdrowie jego pasażerów.
  RMF 24 radzi też, by wiosną skontrolować, lub wymienić płyny eksploatacyjne.

  Chodzi o poziom oleju, płynu w chłodnicy i płynu hamulcowego. Wymienić powinno się płyn do spryskiwaczy. Gdy wzrasta temperatura, zimowy płyn może rozmazywać się na szybie. Nie powinno się jednak tego robić zbyt wcześnie. Niespodziewane mrozy mogą bowiem zamrozić letni płyn.

  Jeśli chodzi o smarowanie olejem silnikowym uszczelek, niektórzy eksperci radzą, by zrobić to raczej przed zimą, niż na wiosnę. Chociaż są też opinie przeciwne.

  Wymiana opon natomiast powinna nastąpić, gdy temperatury zarówno w dzień, jak i w nocy nie spadają poniżej 7 stopni. W niższych temperaturach lepiej sprawdzają się opony zimowe. Jednak, gdy robi się cieplej, wymiana opon na letnie staje się koniecznością ze względów bezpieczeństwa.

  Trzeba pamiętać, że przechowując opony jedna na drugiej, należy co 2 miesiące wyjmować oponę z dołu i kłaść ją na górze. Dzięki temu wszystkie poddane będą takiemu samemu naciskowi.

  Źródło – RMF 24

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *