Menu
 • Menu

  Jak wybrać odpowiednią taryfę energii elektrycznej?

  Jak wybrać taryfę energii elektrycznejTaryfa energii elektrycznej to po prostu cena energii elektrycznej. Cena prądu w poszczególnych krajach UE znacznie się różni. Poziom cen zależy od cen rynkowych, cen surowców, cen uprawnień do emisji CO2 , miksu energetycznego, podatków, subwencji rządowych itd.

  Opłaty za energię w Polsce, w stosunku do zarobków, należą do najwyższych w UE. Warto więc przemyśleć decyzję o wyborze taryfy i dostawcy energii elektrycznej (sprawdź ofertę https://poprostuenergia.pl/ ). Ceny i warunki w danej grupie taryfowej znacznie się różnią w zależności od sprzedawcy, z którym podpisujemy umowę.

  Jak wybrać taryfę dla gospodarstwa domowego?

  Dla celów domowych obowiązuje grupa taryfowa G, w której górne stawki ustalane są urzędowo. Ceny energii są corocznie zatwierdzane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Maksymalny pobór mocy w tej grupie taryfowej to 40 kW. Klienci mają do wyboru taryfę jednostrefową G11, w której opłata za kWh jest stała, niezależna od godziny i dnia tygodnia. Jest to najpopularniejsza taryfa wybierana przez gospodarstwa domowe.

  Jeśli prąd używany jest do ogrzewania, grzania wody, dużego prania lub gdy odbiorca rzadko bywa w punkcie poboru prądu, warto zastanowić się nad taryfą  dwustrefową.

  Taryfa G12  wyższe opłaty są naliczane w godzinach szczytu od 6:00 do 13:00 i od 15: do 22:00 w pozostałych godzinach naliczane są opłaty niższe.

  Taryfa G12w tak zwana weekendowa oprócz ww. stref czasowych ma niższą stawkę za pobór prądu od  godziny 22:00 w piątek do 7:00 w poniedziałek. Taryfa weekendowa skierowana jest głównie do akademików, klasztorów, plebanii, hospicjów itd. Nie wszyscy dostawcy prądu ją oferują.

  Decyzję o wyborze taryfy uzależniamy od pory dnia, w której zużywamy najwięcej prądu.

  Różnice cenowe pomiędzy dostawcami wynikają głównie z opłat handlowych. W zależności od wielkości zużycia i regionu kraju generują oszczędności do kilkuset złotych w skali roku.

  Jak wybrać taryfę dla firmy?

  Wybór taryfy dla firmy to sprawa dużo bardziej skomplikowana. Duże zużycie energii elektrycznej, wyższe ceny, umowy indywidualne, ilość taryf energii elektrycznej i dostawców sprawiają, że oszczędności w opłatach mogą sięgnąć nawet 40%. Kilka podstawowych rad czym się kierować w wyborze sprzedawcy, z którym zamierzamy podjąć negocjacje cen i warunków umowy sprzedaży energii elektrycznej.

  Ceny prądy dla odbiorców końcowych korzystających z grup taryfowych A, B, C, R są ustanawiane indywidualnie przez spółki obrotu energią elektryczną. Zaszeregowanie firmy do grupy taryfowej zależy od poziomu napięcia sieci, z której prąd dostarczany jest odbiorcy.

  W grupach taryfowych należy wyróżniamy taryfy z różną mocą znamionową i różną ilością stref czasowych, w których rozliczane jest zużycie prądu. Ze względu na dużą ilość taryf w grupach i stopień ich skomplikowania najlepiej zwrócić się do koncesjonowanej firmy zajmującej się obrotem energią z prośbą o ofertę.

  Formalności związane z ofertą i ewentualną umową na dostawę prądu u większości sprzedawców można załatwić online. Wolny rynek i konkurencja pomiędzy firmami sprzedającymi prąd znacznie ułatwiają  wybór odpowiedniego dostawcy. Zobacz ofertę taniego prądu dla firm Po Prostu Energia: https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/ .

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *