Menu
 • Menu

  Jak sporządzić plik JPK?

  Jednolity Plik KontrolnyJednolity Plik Kontrolny (JPK) jest rodzajem elektronicznej bazy danych, którą tworzą przedsiębiorcy i przekazują do odpowiednich organów podatkowych, za pomocą sieci Internet.

  Sformalizowana forma pliku ma pozwolić administracji podatkowej na efektywniejszą pracę i skrócenie czasu weryfikacji dokumentów.

  Wszystko w celu uszczelnienia systemu podatkowego oraz zlikwidowania luk podatkowych. Jak prawidłowo wiec przygotować i sporządzić Jednolity Plik Kontrolny?

  Budowa JPK

  Budowa Jednolitego Pliku Kontrolnego została narzucona poprzez art. 193a ustawy ordynacji podatkowej, która stwierdza, że struktura logiczna postaci elektronicznych ksiąg podatkowych jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej. Niezbędne jest więc, aby przedsiębiorcy śledzili aktualnie struktury i zasady tyczące się JPK. W tym celu korzystać można z oficjalnego portalu podatkowego Ministerstwa Finansów, sprawdzając dostępne komunikaty oraz aktualizacje lub zdać się na aktualizacje dostępne w ramach odpowiednich programów księgowo-finansowych.

  Podstawowe obowiązki przedsiębiorców

  Do obowiązków przedsiębiorcy należą:

  1. Tworzenie bazy elektronicznej Jednolitego Pliku Kontrolnego,
  2. Przesyłanie co miesiąc informacji do odpowiednich organów podatkowych,
  3. Przygotowanie oraz przekazanie eksportu danych na żądanie odpowiedniego organu.

  Aby sporządzić plik JPK przedsiębiorca może wykorzystać dwie drogi:

  1. Wykorzystując bezpłatne aplikacje udostępniane przez Ministerstwo Finansów;
  2. Korzystając z profesjonalnego oprogramowania komercyjnego.

  Forma przygotowania oraz wysyłki

  Bez względu na wybraną formę pracy, JPK jest zawsze dokumentem w wersji elektronicznej, który należy przygotować za pomocą urządzeń elektronicznych. Nie można go więc stworzyć w tradycyjnej wersji papierowej. Wszystkie dokumenty muszą być przygotowywane w ramach ściśle określonych wytycznych i podzielone na odpowiednie struktury, określone w przepisach i regulacjach.

  Różnice pomiędzy dostępnymi na rynku aplikacjami publicznymi oraz komercyjnymi polegają przede wszystkim na rozbudowaniu tych oprogramowań oraz dostosowaniu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Z założenia, programy publiczne muszą być dostępne dla większej ilości podmiotów, oraz umożliwiać pracę na różnych urządzeniach. Aplikacje komercyjne są natomiast tworzone dla różnych grup i mogą w większym zakresie dopasowywać się do klienta. Będą one często formą wygodniejszą i szybszą do pracy, jednak należy bardzo skrupulatnie wybrać odpowiedni dla siebie program. Jest to bardzo ważne, ponieważ że za niezłożenie lub błędy w JPK podatnik może odpowiadać w ramach sankcji karno-skarbowych.

  Podsumowanie

  Jednolity Plik Kontrolny został stworzony na bazie obowiązujących wcześniej formularzy podatkowych, a zatem wiele elementów jest więc znanych większości przedsiębiorców. Ma jednak swoje cechy charakterystyczne oraz wymagania, do których należy się dopasować. Nieprawidłowe przygotowanie, wypełnienie lub złożenie może mieć negatywne skutki dla podatnika. Należy więc znać zasady jego działania, śledzić ewentualne zmiany oraz odpowiednio korzystać z dostępnych narzędzi, by w codziennej pracy na co dzień, prawidłowo wprowadzać odpowiednie dane i informacje podatkowe.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *