Menu
 • Menu

  Jak rozliczyć podatek z wynajmu mieszkania za 2017?

  Jak rozliczyć podatek z wynajmuInwestycja w nieruchomości wydaje się jednym z najlepszych sposobów na lokowanie kapitału. Jeżeli jednak osiągasz dochody z wynajmu mieszkania, musisz rozliczyć się z fiskusem.

  Obowiązkowi temu podlegają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Sprawdź, jakie są formy rozliczenia podatku z najmu oraz który z nich będzie dla ciebie najkorzystniejszy.

  Dochód z najmu – jaką formę opodatkowania wybrać?

  Osoby, które chcą rozliczyć dochód z wynajmu mieszkania, mogą skorzystać z trzech form opodatkowania:

  • Opodatkowanie według skali (18 i 32 proc.). Możesz z niego skorzystać, gdy rozliczasz dochód z najmu jako osoba prywatna lub w ramach założonego przedsiębiorstwa.
  • Opodatkowanie liniowe (19 proc), które przysługuje osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą.
  • Ryczałt ewidencjonowany (8,5 proc.) przewidziany dla podatników, rozliczających dochód z najmu indywidualnie.

  Jak łatwo się domyślić, każda z form opodatkowania ma swoje wady i zalety. Zanim więc zdecydujesz się na którąś z nich, sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie najbardziej opłacalne.

  Domyślnie osoby wynajmujące mieszkanie, muszą opodatkować uzyskany w ten sposób dochód na zasadach ogólnych (według skali podatkowej 18 i 32 proc.).

  Wynajem mieszkania – PIT-36 czy PIT-28?

  PIT-36 przeznaczony jest dla osób, które wszystkie lub część przychodów uzyskiwały bez pośrednictwa płatnika. W praktyce oznacza to, że podatnik samodzielnie odprowadzał zaliczki na podatek lub sam obliczy wartość należnego fiskusowi podatku. Druk PIT-36 musisz złożyć m.in. wówczas, gdy prowadziłeś pozarolniczą działalność gospodarczą, pracowałeś za granicą lub czerpałeś zyski z wynajmu mieszkania.  Ważne jednak, aby uzyskiwane w ten sposób dochody były opodatkowane na zasadach ogólnych. Jest to warunek konieczny, aby móc rozliczyć się za pomocą PIT-36.

  Jeżeli zdecydujesz się rozliczyć dochód z najmu na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, musisz w pierwszej kolejności złożyć odpowiednie oświadczenie. Masz na to czas do 20 stycznia danego roku. Osoby, które chcą skorzystać z ryczałtowego naliczania podatku, zamiast PIT-36, składają odrębną deklarację, PIT-28.

  PIT-36 możesz rozliczyć przez internet

  Podobnie jak pozostałe deklaracje podatkowe, PIT 36 możesz wysłać przez internet. Termin na złożenie zeznania mija 30 kwietnia 2018 r. Osoby, które składają PIT online, otrzymują pomoc na każdym etapie wypełniania formularza. Wystarczy, że skorzystasz z zainstalowanego w aplikacji kreatora, który krok po kroku „przeprowadzi” cię przez poszczególne sekcje twojego rozliczenia PIT. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, a program obliczy za ciebie wysokość podatku, uwzględniając aktualne zasady jego naliczania. Na koniec musisz jedynie wpisać kwotę przychodu uzyskaną w roku 2016 (tę, którą wpisywałeś w PIT 2017) i w ten sposób autoryzować swój PIT. W odpowiedzi otrzymasz UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), tj. dokument potwierdzający, że twoja deklaracja przeszła weryfikację formalną i została przyjęta przez wskazany przez ciebie urząd skarbowy.

  Podatnicy wynajmujący mieszkanie, mogą złożyć PIT-36 samodzielnie bez wychodzenia z domu. Wystarczy zainstalować na swoim komputerze wybraną aplikację podatkową lub skorzystać z wersji programu PIT online. Takie możliwości daje m.in -> PIT PRO www.podatnik.info/program_do_pit/pit-36 . W związku z tym, ze wysłanie PIT przez internet jest bardzo proste i szybkie, obowiązek podatkowy nie powinien ci zająć więcej, niż kilkanaście minut.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *