Menu
 • Menu

  Jak obsługiwać JPK – Jednolity Plik Kontrolny?

  jak obsługiwać JPKJak obsługiwać JPK, będą wkrótce musieli wiedzieć wszyscy mikroprzedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2018 roku wchodzi bowiem w życie wymóg tworzenia każdego miesiąca Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jego dostarczenie będzie wymagane przez urzędy skarbowe. Obowiązek dotyczy zarówno firm jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dotychczas taki przepis obowiązywał małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Celem zmian w przepisach jest uszczelnienie systemu podatkowego.

  Wprowadzając nowy system, rząd polski realizuje zobowiązania nałożone przez Radę Europejską w dyrektywie ATAD. Dotyczy ona walki z unikaniem płacenia podatków. System JPK albo z angielskiego Standard File Audit for Tax umożliwia w każdej chwili bezpośredni dostęp do danych przedsiębiorcy urzędom skarbowym, a jednocześnie łatwe porównywanie ich ze sprawozdaniami innych firm.

  Jednolity Plik Kontrolny tworzy się na podstawie danych dotyczących operacji finansowych przedsiębiorstwa za określony okres. Dla wszystkich firm z dowolnej branży przeznaczony jest jednakowy pod względem graficznym formularz z takimi samymi rubrykami. Umożliwia to łatwe porównywanie danych przez system komputerowy. Również dzięki takiemu układowi komputer będzie łatwo wykrywał wszelkie nieścisłości.

  Każda firma, bez względu na wielkość i rodzaj prowadzonej działalności, będzie musiała zatem posiąść taką samą wiedzę, jak obsługiwać JPK? Dotychczasowe ręczne porównywanie danych przez urzędników skarbowych zostanie zautomatyzowane, co usprawni proces kontroli ich prawidłowości. Dzięki nowemu rozwiązaniu fiskus będzie mógł łatwo wyszukać puste faktury i inne działania niezgodne z prawem.

  W jakich terminach przesyłać dane i jakich danych może żądać urząd skarbowy?

  Dotychczas 25 dnia każdego następnego miesiąca tylko większe firmy przesyłały JPK_VAT do urzędów skarbowych. Dane zawierały ewidencję zakupów i sprzedaży VAT z miesiąca poprzedzającego wysłanie pliku. Od stycznia obowiązek ten dotyczył będzie również firm zatrudniających poniżej 10 osób, a także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

  Dane zawarte w JPK są identyczne z używanymi do wypełniania deklaracji VAT. Plik JPK_VAT będzie musiał zostać wysłany na platformę Ministerstwa Finansów każdego miesiące bez uprzedniego wezwania. Oprócz tego zarówno podmioty, które nie płacą VAT-u, jak i płatnicy VAT, będą musieli na wezwanie urzędu skarbowego wysłać kilka innych sprawozdań. Są wśród nich: pliki JPK_FA dotyczące faktur, JPK_KR – z ksiąg rachunkowych, JPK_WB z wyciągów bankowych, JPK_MAG dotyczące magazynu, JPK_PKPiR – Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów lub JPK_EWP – dotyczące ewidencji przychodów.

  Całą listę plików JPK można znaleźć na rządowej stronie Ministerstwa Finansów. Warto zapamiętać tę stronę, ponieważ w przyszłości mają powstawać również inne pliki. Ministerstwo Finansów zapowiedziało już powstanie JPK Program, który ma się opierać na zapisach z kasy fiskalnej.

  Dla urzędu skarbowego żądanie przesłania konkretnych plików JPK stanowić będzie formę kontroli elektronicznej. Kontrole takie będą możliwe dzięki cyfryzacji składania raportów. Pozwolą one w szybszy sposób zweryfikować większą liczbę informacji.

  Trzeba jednak pamiętać, że urząd skarbowy nie może żądać od przedsiębiorcy plików, które nie mają zastosowania w jego firmie. Na przykład, jeśli ktoś rozlicza podatek dochodowy w formie ryczałtu, nie musi dostarczać pliku JPK_PKPIR dotyczącego Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

  Jak wygląda proces raportowania?

  Większość programów księgowych dostępnych dla przedsiębiorstw już teraz wyposażona jest w funkcję tworzenia różnych plików JPK. Programy te automatycznie obliczają niezbędne wartości na bieżąco po wprowadzeniu danych dotyczących działalności firmy. Mikroprzedsiębiorcy będą musieli umieścić plik JPK_VAT w bramce Ministerstwa Finansów i dostarczyć na żądanie urzędu skarbowego inne pliki JPK.

  Na początek wszyscy prowadzący działalność gospodarczą będą musieli albo posiadać podpis kwalifikowany, albo utworzyć konto na bezpłatnym profilu e-PUAP. Potwierdzenie konta wymaga jednak osobistego udania się do urzędu skarbowego, albo innej uprawnionej instytucji. Należą do nich: ZUS, urzędy gmin lub miast, starostwa powiatowe, urzędy wojewódzkie. Można też zrobić to, udając się do własnego banku lub polskiego konsulatu za granicą.

  Jak obsługiwać JPK bez pomocy?

  Przedsiębiorcy mogą samodzielnie wypełnić JPK. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z zastosowaniem skomplikowanej procedury. Można się z nią zapoznać na stronie Ministerstwa Finansów.

  By wypełnić formularze samodzielnie, trzeba najpierw pobrać je ze strony ministerstwa w formacie CSV. Następnie pobrać broszurę z informacją, jak obsługiwać JPK? Potem należy wypełnić plik, skonwertować go do postaci XML i przesłać do Ministerstwa. Można przekazać wypełnione formularze drogą elektroniczną, lub na nośniku cyfrowym (pocztą lub osobiście).

  Jak jednak mówi Piotr Ciski, dyrektor zarządzający w Polsce działającej na rynku zintegrowanych systemów finansowo-księgowych i kadrowo-płacowych firmy Sage:

  “Od 2018 roku mikroprzedsiębiorcy znajdą się w zupełnie nowej, cyfrowej rzeczywistości gospodarczo-skarbowej. Szczęśliwie, są na rynku rozwiązania finansowo-księgowe, które aktualizują się do zmian prawa gwarantując biznesowi bezpieczeństwo prawne i chroniąc przed rosnącym ryzykiem podatkowym. Dla tych mikrofirm, które nie zdecydują się na digitalizację procesów finansowo-księgowych pozostają biura rachunkowe. Dla własnego bezpieczeństwa warto sprawdzić, czy takie biuro korzysta z oprogramowania aktualizującego się do zmian prawa. Ważne jest czy posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. To z niego pokryje ewentualne straty finansowe naszej firmy w przypadku popełnienia błędu w rozliczeniu czy raportowaniu do fiskusa.”

  Jakie konsekwencje poniosą firmy w przypadku, gdy nie wyślą pliku, lub popełnią w nim błędy?

  JPK jest dokumentem skarbowym. W związku z tym na przedsiębiorcy ciąży obowiązek dostarczenia go w terminie i bez błędów. W przypadku, gdy firma nie dostarczy JPK, lub popełni błąd, może zostać ukarana. Wysokość takiej kary zależy od tego, jak dane zaniedbanie zostało zakwalifikowane.

  W przypadku zakwalifikowania czynu jako wykroczenia skarbowego przedsiębiorca może być ukarany grzywną w maksymalnej wysokości dwudziestokrotności płacy minimalnej. W tym roku oznacza to maksymalną karę 40 tysięcy zł. Jeśli natomiast zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo skarbowe, wówczas kara będzie odpowiednio wyższa.

  Zmiany w przepisach dotyczących wyłudzania podatku VAT doprowadziły do ostrego zaostrzenia kar za uprawianie tego procederu. Za niezasadne odliczenie VAT-u grozi nawet do 25 lat więzienia i konfiskata majątku. Kodeks karny skarbowy szczególnie surowo karze w tej chwili wszelkie przestępstwa podatkowe. Już samo podejrzenie powoduje zabezpieczenie mienia, nie tylko podejrzanego, ale i jego rodziny.

  Powstałe niedawno służby Krajowej Administracji Skarbowej zajmujące się ściganiem przestępstw podatkowych zyskały bardzo szerokie uprawnienia, jakich nie miała dotąd administracja skarbowa w naszym kraju. Prokuratura współpracuje o wiele ściślej z urzędami skarbowymi. Ma to duże znaczenie, gdy chodzi o zabezpieczanie majątku na poczet rekompensaty za popełnione przestępstwo skarbowe.

  Zmiany zaszły także w administracji celnej. Podobnie jak urzędy skarbowe, również służby celne podległy w ostatnim czasie cyfryzacji. Kontrole, które wcześniej mogły trwać kilka tygodni, obecnie wykonuje się drogą internetową. Wszelkie dane zbierane są w formie cyfrowych plików. To wszystko ułatwia ściganie wszelkich oszustw celnych. Te rozwiązania mają jeszcze bardziej uszczelnić pobór podatków i zniechęcić firmy do działań mających na celu unikanie ich płacenia. Warto więc wiedzieć, jak obsługiwać JPK?

  Źródło – Money PR

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *