Menu
 • Menu

  W jaki sposób można bezpiecznie korzystać z rusztowań?

  Każda praca związana z wysokościami wiąże się z ryzykiem. Czasem wystarczy jeden nieodpowiedni krok, który wpłynie na zdrowie lub nawet życie pracownika.

  Dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie wszystkich zasad związanych z bezpieczeństwem, podczas pracy na wysokościach. Dzięki temu będzie można uniknąć różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacji.

  Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadków?

  Warto zdać sobie sprawę z tego, co jest najczęstszą przyczyną wypadków wśród osób, które pracują na rusztowaniach. Statystyki pokazują, że najczęstszym błędem jest podejmowanie ryzykownych decyzji lub działań, których następstwa mogą być naprawdę poważne. Dlatego niezwykle istotne jest to, by eliminować wszelkie niebezpieczeństwa. W związku z tym należałoby poznać najczęściej popełniane błędy, ponieważ tylko w ten sposób można je uniknąć.

  Przede wszystkim trzeba tu wspomnieć o nieprawidłowym zamontowaniu rusztowania. Warto dodać, że dochodzi do tego najczęściej, gdy monterzy nie mają do dyspozycji projektu lub nie stosują się do niego. Ważne jest również to, by wszystkie części, które są wykorzystywane do budowy rusztowania, były odpowiedniej jakości, tzn. nie powinny być nadmierne wyeksploatowane bądź uszkodzone.

  Inne błędy, które są często popełniane

  • Brak poszczególnych części rusztowania, między innymi barierek, które zapewniają większe bezpieczeństwo pracownikom,
  • Nie zwrócenie uwagi na intensywność wiatru,
  • Niewłaściwe magazynowanie oraz transportowanie zdemontowanego rusztowania.

  Postępowanie zgodnie z prawem

  Każda firma, której pracownicy wykonują zadania na wysokościach, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją rozporządzenia, które to regulują. Bardzo ważne jest to, by postępować zgodnie z nimi. Nie tylko ze względu na zdrowie oraz bezpieczeństwo pracowników, ale również konsekwencje, z jakimi będą musieli się spotkać, jeżeli je zignorują lub złamią. Warto zaznaczyć, że obecnie obowiązujące są rozporządzenia Ministra Gospodarki, Infrastruktury, a także Pracy i Polityki Socjalnej.

  Jak zadbać o bezpieczne rusztowanie?

  Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przede wszystkim należy unikać wszelkich niebezpiecznych sytuacji. Jednak trzeba pamiętać o tym, że ważne są również inne elementy, jak chociażby najwyższej jakości materiał, z jakiego wykonane jest rusztowanie. Dlatego zawsze należy pamiętać o tym, by wybierać sprawdzonych dostawców, którym można zaufać i powierzyć zdrowie oraz bezpieczeństwo pracowników. Zatem przede wszystkim warto zwrócić uwagę na http://www.slv-group.eu/.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *