Menu
 • Menu

  ISO – jak prawidłowo stosować znaki bezpieczeństwa?

  Znaki bezpieczeństwaZnaki bezpieczeństwa muszą być stosowane we wszystkich miejscach, gdzie są co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne, poza budynkami mieszkalnymi.

  Obowiązek ten reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych. Przez długi czas obowiązywały 3 normy odnośnie do oznakowania pożarowego.

  Norma PL-N-01256-01:1992– ochrona przeciwpożarowa; PN-N-01256-02-1992- ewakuacja i PN-N-01256-04:1997- ochrona przeciwpożarowa. Norma PL-N-01256-01:1992 została zastąpiona przez normę PN-EN ISO 7010:2012, przy czym dwie pozostałe normy obowiązują równolegle z normą międzynarodową ISO, co to oznacza?

  Co to jest norma PN-EN ISO 7010?

  Norma PN-EN ISO 7010 Symbole graficzne. Barwy bezpieczeństwa i znaki bezpieczeństwa– jest międzynarodową normą, która określa, jakie znaki bezpieczeństwa obowiązują. Norma PN-EN ISO 7010 ma charakter międzynarodowy, a znaki, które dopuszcza, są rozpoznawalne na całym świecie.

  Norma ta nakłada wymagania głównie na producentów znaków bezpieczeństwa, aby Ci dostosowali swoje produkty do obowiązujących wymogów. Norma PN-EN ISO 7010 zmienia szatę graficzną znaków bezpieczeństwa i dostosowuje je tak, aby były dla każdego czytelne.

  Mimo że Komitet techniczny PKN wycofał wymagania zawarte w normie PL-N-01256-01:1992, to wciąż obowiązują dopuszczenia w tej normie zawarte.  Oznacza to, że nie musimy od razu zmieniać wszystkich znaków bezpieczeństwa na nowe.

  Znaki zgodne z poprzednimi normami wciąż są w sprzedaży i dopóki mają ważne certyfikaty, możemy ich używać. Jednak, kiedy uzupełniamy braki w wyposażeniu albo wymieniamy znaki, które zostały uszkodzone, najlepiej zaopatrzyć się w te, które są zgodne z nową, obowiązującą normą PN-EN ISO 7010.

  Certyfikaty, które zostały wydane według poprzednio obowiązujących norm, będą ważne w ciągu następnych kilku lat, i jest to zależne od producenta. Producent ma obowiązek pokazać ważny certyfikat klientowi, jeżeli tylko ten sobie tego życzy.

  Zmieniając stare znaki na nowe, warto mieć na uwadze, aby nie umieścić dwóch różnych znaków, jednego wg obowiązującej normy i drugiego wg poprzedniej, bo może to ograniczyć ich czytelność i wprowadzić w błąd. Znaki powinny być jednolite.

  Czym norma PN-EN ISO 7010 różni się od poprzedniej PL-N-01256-01:1992?

  Norma PN-EN ISO 7010 w porównaniu do poprzedniej normy PL-N-01256-01:1992 zmienia szatę graficzną znaków bezpieczeństwa. Wycofany został polskojęzyczny znak „wyjście ewakuacyjne” oraz strzałka kierunkowa. Zmieniły się znaki informacyjne np. wskazania miejsca instalacji gaśniczej czy aplikatora mgły wodnej. Na znakach tych pojawił się dodatkowy symbol płomienia w prawym, dolnym rogu. Znakiem, który zmienił się najbardziej, jest znak przycisku alarmowego. Wg starej normy był to graficzny znak koła wbudowanego w dwa kwadraty, teraz na znaku jest przycisk z dłonią i wspomnianym płomieniem.

  Co zyskujesz, stosując nowe znaki bezpieczeństwa?

  Ze względu na to, że znaki zgodne z obowiązującą normą PN-EN ISO 7010 mają charakter międzynarodowy, stosując je, dbasz o to, aby oznakowanie drogi ewakuacyjnej było czytelne również dla osób z zagranicy. Obecnie, kiedy coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża do Polski, zarówno w celach turystycznych, jak i interesach, podnosisz w ten sposób standardy bezpieczeństwa w Twoim zakładzie pracy.

  Artykuł powstał we współpracy z https://sklep.techemznaki.pl/.

  Jedna odpowiedź do “ISO – jak prawidłowo stosować znaki bezpieczeństwa?”

  1. Julian Mi pisze:

   Ciekawy materiał, podsumowujący gdzie powinno się zamieszczać znaki na drogach ewakuacyjnych jest dostepne teraz na Stronie Top Design Chwaszczyno. Również wiele rozjaśnia – dobre kompendium wiedzy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *