Menu
 • Menu

  Inwestycje w średnich miastach będą wspierane przez rząd

  Inwestycje w średnich miastachInwestycje w średnich miastach, jak Kielce, Tarnów czy Wałbrzych mają być wspierane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jak powiedziała minister Jadwiga Emilewicz, resort chce, by rozwój tych miast uległ przyśpieszeniu. Dlatego wesprze je w pozyskiwaniu inwestorów działających w branży centrów usług biznesowych – pisze Polska Agencja Prasowa.

  Zdaniem minister, Polaka nie jest wybierana jako miejsce lokowania kapitału wyłącznie ze względu na niskie koszty zatrudnienia. Atutem naszego kraju jest też duża liczba specjalistów gwarantujących wysoką jakość obsługi klientów. Wspierane przez rząd inwestycje w średnich miastach mają stanowić element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

  Już w 38 miastach na terenie Polski działają centra usług biznesowych – pisze PAP. Najwięcej ulokowanych zostało w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Najczęściej wybierane miasta zaczynają jednak odczuwać problemy związane z brakiem pracowników. Zdaniem resortu inwestycje w średnich miastach mogą rozwiązać ten problem.

  Poza wielkimi aglomeracjami wielu wykwalifikowanych pracowników ma problemy ze znalezieniem pracy. Dlatego średnie miasta zdecydowały, by współpracować z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii w celu przygotowania wspólnej oferty dla inwestorów zagranicznych. Do współpracy włączyły się: Kielce, Lublin, Przemyśl, Włocławek, Gdynia, Tarnów, Sosnowiec, Wałbrzych, Ostrowiec Świętokrzyski, Płock, Zabrze, Kalisz i Konin.

  Ministerstwo wraz ze Związkiem Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL Poland) mają zamiar organizować spotkania przedstawicieli sektora z władzami miast i lokalnych uczelni.

  Jedna z najszybciej rozwijających się branż w Polsce szansą na inwestycje w średnich miastach

  Świadczenie usług związanych z centrami usług biznesowych jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce. Już w tej chwili pracę w niej znajduje 260 tysięcy osób – podaje PAP. Do 2020 liczba zatrudnionych ma się zwiększyć do ponad 300 tys.

  Jak natomiast wynika z danych ABSL Poland, w roku 2017 powstało w naszym kraju ponad 50 nowych centrów, a ich liczba przekroczyła 1100. Ponad połowa centrów ma zasięg globalny, co dobrze świadczy o jakości polskich pracowników.

  Zdaniem ministerstwa atutem średnich miast w pozyskiwaniu tego typu inwestorów są: spokojniejsze życie i mniejsze problemy z komunikacją. Średnie miasta posiadają też odpowiednią infrastrukturę oraz kadrę ze znajomością języka angielskiego, a jednocześnie koszty działalności są tam znacznie niższe niż w dużych metropoliach.

  Trzeba dodać, że centra lokowane w Polsce zaczynają prowadzić coraz bardziej zaawansowane usługi. Do ich pakietu zaliczają się analizy, technologie informatyczne oraz procesy badawczo-rozwojowe. Oznacza to konieczność poszukiwania coraz bardziej wykwalifikowanych pracowników, których zaczyna brakować w dużych miastach.

  Niektóre ośrodki mogą pochwalić się już sukcesami w pozyskiwaniu inwestycji z branży centrów usług biznesowych. W Opolu na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiło się 15 takich firm.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *