Menu
 • Menu

  Inwestycje w chmurę – konieczna przyszłość dla biznesu

  Inwestycje w chmuręInwestycje w chmurę stają się koniecznym elementem dobrze prowadzonego biznesu. Coraz więcej firm zauważa zalety i potrzebę ich stosowania. Niebawem inwestycje w ten rodzaj usług będą stanowiły niemal połowę wydatków firm na IT.

  W ciągu najbliższych trzech lat globalne inwestycje w chmurę mają podwoić się. Obecnie 93 proc. firm i organizacji używa już lub planuje używanie rozwiązań przetwarzania danych w chmurze. Firmy zmieniły swój sposób postrzegania chmury. Nie jest już ona wyłącznie elementem infrastruktury IT. Jest koniecznym elementem biznesu. Poprawia wydajność i wspiera inwestycje.

  Dlaczego inwestycje w chmurę stają się koniecznością?

  Inwestycje w chmurę poprawiają wydajność i wspierają innowacje w firmach. Najważniejszymi powodami wdrażania tego rozwiązania są: umożliwienie szybszego wprowadzania usług i produktów na rynek, przyspieszenie innowacji technologicznej oraz poprawa wydajności – wynika z badań firmy doradczej Deloitte zawartych z raporcie „Oustourcing Survey 2018. Traditional outsourcing is dead. Long live disruptive outsourcing”.

  Jakub Garszyński

  Jakub Garszyński

  – Chmura przestała być postrzegana wyłącznie w kontekście infrastruktury IT. Wśród celów wdrażania chmury najmocniej wybrzmiewają te o charakterze biznesowym. Wspomaganie innowacji i tzw. time-to-market, czyli czas od pomysłu do wprowadzenia produktu na rynek. Jako powód wdrażania chmury 38 proc. pytanych wskazuje poprawę odporności i bezpieczeństwa. Redukcję kosztów, czyli kwestię, o której głównie mówiło się jeszcze kilka lat temu, wskazuje jedynie co trzeci ankietowany – mówi Jakub Garszyński, lider usług Cloud w Deloitte.

  Firma Deloitte przeprowadziła badanie rynku outsourcingu, którym objęła 521 liderów i przedstawicieli kadry kierowniczej wiodących firm. Badania wykonano w branżach: usług finansowych, energetyce, surowcach i przemyśle, technologii, mediach i telekomunikacji, dobrach konsumenckich, administracji i sektorze publicznym, a także ochronie zdrowia. Większość ankietowanych pracuje w firmach lub organizacjach, których roczne przychody przekraczają miliard dolarów.

  Inwestycje w chmurę będą rosły

  Już nie tylko eksperci branży IT widzą w rozwiązaniach w chmurze wartość. Wprawdzie z badań Deloitte wynika, że nadal najczęściej stoją oni za inicjatywą wdrożenia chmury. Jednak to jak są ważne inwestycje w chmurę docenia również reszta kadry kierowniczej: dyrektorzy generalni, dyrektorzy finansowi i operacyjni.

  – Zdaniem dyrektorów IT, najbliższe trzy lata będą czasem podwojenia wydatków na rozwiązania oparte o chmurę. Inwestycje w tym zakresie zwiększą się z obecnych 22% do 44% ogólnej sumy wydatków na IT. Już obecnie prawie jedna trzecia CIO odpowiedziała, że chmura wspiera aplikacje krytyczne dla biznesu. Należy oczekiwać, że ten odsetek będzie się zwiększał. Firmy, wraz ze wzrostem zaufania do dostawców chmury oraz nabywaniem doświadczenia we wdrażaniu i zarządzaniu takimi rozwiązaniami, będą coraz chętniej wykorzystywać chmurę do krytycznych dla biznesu zastosowań – mówi Jakub Garszyński.

  Ważne bezpieczeństwo danych

  Decydując się inwestycje w chmurę firmy szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo danych.

  Marcin Lisiecki

  Marcin Lisiecki

   Z jednej strony obawiamy się nowych rozwiązań, a z drugiej często jest tak, że znamy i akceptujemy słabe strony swojej infrastruktury do czasu wystąpienia incydentu. Zapanowanie nad niespójnością zabezpieczeń oraz chaosem informacyjnym w tradycyjnym modelu jest coraz trudniejsze i kosztowniejsze. Często zdarza się, że dane, które przetwarzamy są nieustrukturyzowane. Są rozsiane w niezliczonej ilości folderów, w poczcie elektronicznej, na laptopach i urządzeniach mobilnych.mówi Marcin Lisiecki, starszy menedżer w dziale Cyberbezpieczeństwa Deloitte. Wskazuje, że właśnie rozwiązania pozwalające na inwentaryzację danych, ich klasyfikację, szyfrowanie i bezpieczne współdzielenie się nimi są coraz częściej standardowymi komponentami chmury.

  Ewa Ploplis

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *