Menu
 • Menu

  Inwestowanie w surowce – jak zacząć?

  Inwestowanie w surowceInwestowanie w bogactwa naturalne dla wielu inwestorów stanowi bezpieczną oraz łatwiejszą alternatywę inwestowania w akcje lub waluty.

  Wzrostowy trend na światowych rynkach, metodycznie rosnące zapotrzebowanie oraz regularne korekty cen stwarzają atrakcyjne warunki do rozpoczęcia przygody z inwestowaniem w surowce.

  Charakterystyka inwestowania w surowce

  Poza fizycznym zakupem towarów, który często pozostaje poza zasięgiem przeciętnego inwestora, handel surowcami może odbywać się poprzez obrót kontraktami terminowymi wybranego towaru. Dzięki inwestowaniu w kontrakty, ze względu na dźwignię finansową, możliwe jest uzyskanie większego zysku, niż przy fizycznym obrocie kruszcami, paliwami, czy innymi materiałami. Wspomniana dźwignia umożliwia także rozpoczęcie handlu surowcami inwestorom posiadającym mniej zasobny portfel (więcej informacji o inwestowaniu w surowce).

  Kontraktami terminowymi można zarządzać na platformach transakcyjnych. Metoda ta umożliwia szybki zakup kontraktów na znaczne ilości surowców. Należy jednak pamiętać, że nie zakupujemy surowców w formie fizycznej, a jedynie w formie reprezentujących je papierów wartościowych.

  Wielu ekspertów i rynkowych analityków uważa, że odpowiednia strategia inwestycyjna w przypadku kontraktów terminowych na surowce może przynieść większe zyski w krótszym okresie względem gry na giełdzie. Jest to powodowane głównie stabilniejszymi trendami rynkowymi. Zwyżkujący rynek towarów w dużej mierze determinowany jest poprzez podaż napędzaną przez czynniki gospodarcze oraz demograficzne.

  Jak zacząć inwestować w surowce?

  Pierwszą ważną zasadą, jakiej należy przestrzegać, jest dywersyfikacja portfela. Należy stosować tę zasadę niezależnie od wybranej formy inwestowania w surowce. Rozlokowanie kapitału inwestycyjnego w kilku różnych towarach zminimalizuje ryzyko utraty sporej części środków i umożliwi pokrycie powstałych strat innymi, bardziej intratnymi inwestycjami.

  Poza kontraktami terminowymi, warto rozważyć zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Jest to atrakcyjna metoda inwestowania, zwłaszcza dla mniej doświadczonych inwestorów. Podstawową zaletą uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest zarządzanie powierzonym kapitałem przez profesjonalistów. Należy jednak pamiętać, że fundusze inwestycyjne wiążą się również ze znacznymi opłatami.

  Inną metodą inwestowania w towary są waluty surowcowe. Stanowią one waluty krajów, w których znaczną część eksportu stanowią surowce. Głównie są to: Kanada (związana z cenami ropy naftowej WTI), Nowa Zelandia (związana z wartością indeksu CRB) i Australia (której waluta powiązana jest ze złotem).

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *