Menu
 • Menu

  Inflacja w październiku wyniosła 2,1%. Znacznie szybciej drożała żywność

  Inflacja w październiku

  Inflacja w październiku (Fot. GUS)

  Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych. Inflacja w październiku wyniosła 2,1% rok do roku, natomiast w porównaniu z wrześniem ceny wzrosły o 0,5%. Ceny towarów zwiększyły się w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,7%. Natomiast ceny usług spadły o 0,1%. W poszczególnych podgrupach dynamika cen przedstawiała się w bardzo zróżnicowany sposób.

  Szybciej niż we wrześniu rosły ceny żywności. W relacji miesiąc do miesiąca wzrost cen w październiku wyniósł w tej kategorii aż 1% podczas gdy we wrześniu 0,5%. W ciągu roku żywność drożała w najszybszym tempie. W porównaniu do października 2016 roku ceny żywności zwiększyły się aż o 5,8%.

  W porównani z wrześniem w październiku najbardziej zdrożały warzywa – aż o 6,7%. Mocno zdrożały również jaja – 5,2%. Cena masła wzrosła o 3.3%, a owoców o 2,5%. W niewielkim stopniu drożały również: mleko, sery, tłuszcze roślinne, wędliny, napoje bezalkoholowe, papierosy, alkohole i pieczywo.

  W październiku spadły natomiast miesiąc do miesiąca ceny: mąki, cukru, ryżu, mięsa (z wyjątkiem wołowiny, cielęciny i wędlin), ryb, owoców morza oraz makaronów.

  Inflacja w październiku objęła także obuwie i odzież. Ich ceny w porównaniu z wrześniem były wyższe odpowiednio o 5,1% i 3%. Zmiana ta wynikła z pojawienia się w sklepach kolekcji jesienno-zimowych. Jeśli chodzi o ceny związane z mieszkaniem, zwiększyły się one o 0,4%, w tym ceny energii o 0,4%, i koszty wywozu śmieci o 0,3%. Na tym samym co w ubiegłym miesiącu utrzymały się natomiast opłaty za wodę i kanalizację.

  Inflacja w październiku rok do roku

  Inflacja w październiku wyniosła rok do roku 2,1% i znajdowała się w dolnych granicach odchyleń celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 punkt procentowy). Ceny towarów zwiększyły się o 2,7%, natomiast usług o 2%. Obok żywności, która zdrożała o 5,8%, najszybciej rosły koszty związane z mieszkaniem – 2%. W skali roku zmniejszyły się natomiast ceny obuwia i odzieży – o 4,6%.

  Koszty energii wzrosły o 2,6%. Natomiast nieznacznie spadły ceny wyposażenia mieszkania. W tym roku musieliśmy również wydać o 2% więcej na leczenie niż w październiku 2016 roku. O 1,6% wzrosły ceny paliw, a ogólnie za transport trzeba było zapłacić więcej o 0,4% niż w ubiegłym roku. Wyższe o 2,5% były ceny w hotelach i restauracjach.

  W poszczególnych miesiącach 2017 roku mieliśmy do czynienia z większym wzrostem cen, niż rok wcześniej. Jednak w ciągu całego roku inflacja mieściła się w dolnych granicach odchylenia od celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Mimo wyższej inflacji, umacniał się kurs złotego w stosunku do dolara, franka szwajcarskiego i euro.

  Inflacja w październiku to zapowiedź tendencji do szybszego wzrostu cen w następnym roku. Narodowy Bank Polski przewiduje, że w ciągu następnych 2 lat możemy mieć do czynienia z wyższą inflacją, która wynikać będzie z rosnących dochodów i wydatków konsumpcyjnych przy dodatniej luce popytowej. NBP przewiduje jednak, że inflacja mieścić się będzie w celu RPP.

  Źródło – GUS

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *