Menu
 • Menu

  Inflacja w lipcu 1,7% rok do roku, ale spadek cen w porównaniu do czerwca

  Inflacja w lipcu

  Inflacja w lipcu
  (Fot. GUS)

  Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w lipcu 2017 roku wyniosła 1,7% w ujęciu rok do roku. W porównaniu zaś do czerwca ceny spadły o 0,2%. Jak pisze Polska Agencja Prasowa, 0,2% spadły ceny żywności w porównaniu z czerwcem, jednak cena masła wzrosła o 7,8%. W porównaniu z ubiegłym rokiem bardziej drożały usługi, (o 2,8%), niż towary, o (1,3%).

  Wskaźnik wzrostu cen na poziomie 1,7% oznacza, że inflacja w lipcu znajduje się w granicach celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej. Wynosi on 2,5% z odchylaniem o 1 punkt procentowy w górę lub w dół.

  Na zwiększenie się inflacji najbardziej wpłynęły ceny żywności. Wzrosły one w ujęciu rocznym o 4,7%. Opłaty związane z mieszkaniem zwiększyły się o 1,5%. O 2,3% wzrosły ceny w segmencie rekreacja, kultura oraz restauracje i hotele. W ciągu roku spadły natomiast mocno ceny obuwia (o 5,7%). Staniały też usługi transportowe – o 0,8%.

  W porównaniu do czerwca 2017 roku ceny towarów spadły o 0,4%, natomiast ceny usług wzrosły o 0,4%. W komunikacie GUS czytamy między innymi:

  Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,4 proc.), w zakresie transportu (o 1,1 proc.) oraz żywności (o 0,2 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc., 0,09 p. proc. i 0,05 p. proc. Podwyżki opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 1,2 proc.) oraz zdrowia (o 0,6 proc.) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc. i 0,03 p. proc. (cytat za PAP)

  Inflacja w lipcu wyhamowała

  W lipcu zanotowano spadek cen w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ceny żywności na przykład w lipcu 2017 roku spadły porównaniu do czerwca o 0,2%. Podczas gdy wzrost cen żywności w czerwcu w relacji miesiąc do miesiąca wyniósł 0,1%. Najbardziej staniały warzywa – o 7,5%. Spadek cen owoców wyniósł natomiast 0,9%.

  Jak pisze Główny Urząd Statystyczny:

  W lipcu br. podrożało natomiast masło (o 7,8 proc.), mąka (o 1,6 proc.), mięso (przeciętnie o 1 proc., w tym mięso drobiowe – o 3,1 proc., wieprzowe – o 0,8 proc., wędliny – o 0,6 proc. i mięso cielęce – o 0,4 proc., przy spadku cen mięsa wołowego – o 0,1 proc.). Droższe niż przed miesiącem były makarony i produkty makaronowe (o 1 proc.), ryby i owoce morza (o 0,6 proc.), artykuły w grupie +mleko, sery, jaja+ (przeciętnie o 0,5 proc., w tym sery i twarogi – o 0,9 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,4 proc., mleko – o 0,2 proc., przy spadku cen jaj o 0,1 proc.). (cytat za PAP)

  Inflacja w lipcu nie była wysoka. Ekonomiści twierdzą, że niewielka inflacja jest zjawiskiem pozytywnym dla gospodarki. Można jednak zaobserwować, że ceny niektórych artykułów wzrosły w znaczący sposób.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *