Menu
 • Menu

  Import używanych samochodów jest mniejszy w tym roku

  Import używanych samochodówJak pisze “Rzeczpospolita”, spada w tym roku import używanych samochodów osobowych i dostawczych. Kurczy się również wtórny rynek samochodów. W lipcu liczba zarejestrowanych aut osobowych i dostawczych z drugiej ręki wyniosła tylko 83,8 tysiąca sztuk. Oznacza to spadek o 1,8% w stosunku do lipca 2016 roku. Natomiast w okresie styczeń – lipiec 2017 roku liczba rejestracji używanych samochodów spadła o 5,7% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

  W tym roku zarejestrowano do tej pory 543,9 tys. aut używanych. Jedynie w marcu zanotowano wzrost liczby rejestracji rok do roku. Wzrost ten wyniósł jednak tylko 0,4%. Szacuje się, że w całym 2017 roku liczba zarejestrowanych używanych samochodów wyniesie 950 tys. W 2016 roku przekroczyła ona 1 milion.

  Na import używanych samochodów wpłynęły zeszłoroczne zapowiedzi rządu dotyczące podniesienia akcyzy na najstarsze samochody sprowadzane z zagranicy. Ujawnienie planów spowodowało gwałtowny wzrost importu w 2016 roku. W grudniu przywieziono do Polski najwięcej samochodów od 12 lat. Kiedy rząd zrezygnował z planów zamiany akcyzy z obawy przed reakcją społeczeństwa, import używanych samochodów zmniejszył się.

  Import może jednak ponownie wzrosnąć, ponieważ rząd zapowiada wprowadzenie nowego wzoru deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego. Żądać się w niej będzie większej liczby informacji, które pozwolą lepiej oszacować wartość auta w celu uniknięcia oszustw podatkowych. Importerzy znów będą chcieli zdążyć przed zmianą przepisów.

  Import używanych samochodów może się jeszcze zmniejszyć

  Spadek liczby samochodów z importu i kurczenie się rynku wtórnego może jednak mieć charakter trwały. Jednym z powodów jest zaostrzenie przez banki kryteriów przyznawania kredytów. Prawie połowa kupujących korzysta z pożyczek bankowych na zakup używanego samochodu z komisu. Słabnie też efekt programu 500+. Po jego wprowadzeniu wtórny rynek samochodowy gwałtownie zwiększył obroty.

  W tym roku kurczy się też rynek używanych samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony. W okresie styczeń – lipiec 2017 liczba używanych samochodów ciężarowych sprowadzanych do Polski w porównaniu do pierwszych 7 miesięcy 2016 roku spadła o 5,2% i wyniosła 17,6 tys. W tym przypadku na zmniejszenie zapotrzebowania wpłynęły inwestycje firm w nowy tabor, który spełnia normy emisji. Zakupy takie pomagają zaoszczędzić na opłatach drogowych.

  Najpopularniejszym miejscem zakupu używanych samochodów pozostają Niemcy. Jednocześnie niemieckie marki są najpopularniejsze. Ich udział w imporcie wynosi 42%. Import używanych samochodów niemieckich marek jest dwukrotnie większy niż francuskich i trzykrotnie większy niż japońskich.

  Jeśli chodzi o marki najwięcej sprowadza się Volkswagenów, na drugim miejscu znalazł się Opel a na trzecim Audi. Wśród konkretnych modeli pierwsze miejsce zajmuje w imporcie aut używanych Audi A4, drugie Volkswagen Golf za nimi znalazły się Opel Astra i Volkswagen Passat. Średni wiek oferowanych na wtórnym rynku samochodów wyniósł 11 lat, a średni przebieg (nieudokumentowany) 175,3 tys. km.

  Źródło – Rzeczpospolita

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *