Menu
 • Menu

  Imigranci z Zachodu coraz częściej przyjeżdżają do Polski

  ImigranciJak pisze “Rzeczpospolita”, na polskim rynku stale przybywa pracowników z innych krajów. Rosnącą grupę stanowią imigranci z Zachodu. Coraz więcej młodych ludzi z krajów Europy Zachodniej jest zainteresowanych pracą w naszym kraju. Często powtarzają oni, że tutaj żyje się lepiej niż w ich ojczyznach. Z danych ZUS na koniec czerwca 2017 roku wynika, że liczba cudzoziemców z Zachodu wzrosła w Polsce o jedną trzecią w ciągu ostatnich 3 lat.

  Polska staje się atrakcyjnym miejscem do pracy i mieszkania już nie tylko dla Ukraińców i Białorusinów. Przybysze z Europy Zachodniej, a nawet Ameryki Południowej najczęściej otwierają tu małe jednoosobowe firmy.

  Jak ocenia Michał Młynarczyk, prezes firmy rekrutacyjnej Devire: Nie jesteśmy wprawdzie i raczej nigdy nie będziemy krajem pierwszego wyboru, ale trafiliśmy już na listę państw rozważanych przy podjęciu decyzji o wyjeździe. A wraz ze wzrostem płac nasza atrakcyjność będzie rosła, co zwiększy też napływ pracowników z Zachodu. (Cytat za Rzeczpospolitą)

  Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest 378,5 tysiąca osób z innych krajów, pracujących legalnie. Aż 71% z nich stanowią Ukraińcy. Natomiast pracujących u nas legalnie przybyszów z Zachodu jest 21,2 tys. Liczba ta nie obejmuje ekspertów, menadżerów i specjalistów oddelegowanych do polskich oddziałów zagranicznych spółek. Ci zazwyczaj opłacają składki ubezpieczeniowe w swoich krajach, gdyż są ona tam nisze dla osób o wysokich dochodach.

  Imigranci z Zachodu przyjeżdżają do nas głównie z powodu kryzysu

  Liczba 21 tysięcy nie jest może oszałamiająca, ale jej stały wzrost świadczy o rosnącej atrakcyjności naszego kraju. Od 2014 roku, gdy rozpoczęło się ożywienie na Polskim rynku pracy, najszybciej rosła liczba imigrantów z południa Europy – Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Grecji. Wzrost ten wyniósł aż 55% do poziomu 7,6 tysiąca osób.

  Włochy, Portugalia, Hiszpania i Grecja do dziś nie uporały się ze skutkami wielkiego kryzysu w latach 2008/2009. Jednym ze skutków kryzysu jest bardzo duże bezrobocie wśród ludzi młodych. Skłania to do większej mobilności i szukania szczęścia za granicą. Polska stanowi dla nich szansę ze względu na duże zapotrzebowania na osoby mówiące biegle w językach zachodnich.

  Dużą grupę zachodnich pracowników stanowią studenci, którzy odbyli praktyki w naszym kraju. Wielu z nich decyduje się na szukanie w Polsce swojej pierwszej pracy po ukończeniu studiów. Szczególnie dotyczy to absolwentów kierunków inżynieryjnych, technicznych i informatycznych. Zazwyczaj trafiają oni do międzynarodowych korporacji działających w Polsce. Dużą popularnością cieszą się również nauczyciele języków obcych.

  Spośród mieszkańców krajów Europy Zachodniej największym zainteresowaniem Polska cieszy się u Hiszpanów. Imigranci z tego kraju stanowią druga co do wielkości grupę po Ukraińcach. Mieszka ich obecnie w Polsce 2,5 tysiąca. Na trzecim miejscu są Włosi. Nad Wisłą osiedlają się ponadto Francuzi, Niemcy i Finowie.

  Źródło – Rzeczpospolita

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *