Menu
 • Menu

  Ile wyniesie płaca minimalna, o ile wzrosną emerytury w 2018 roku?

  płaca minimalnaMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło swoją propozycję dotyczącą minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku. Płaca minimalna ma stanowić 47% przeciętnego wynagrodzenia. Jak powiedziała szefowa resortu minister Elżbieta Rafalska, jest to kwota „racjonalna i umiarkowana”. Obecnie płaca minimalna wynosi 2000 zł brutto. W 2018 roku, zgodnie z propozycją ministerstwa, ma wzrosnąć do poziomu 2100 zł brutto.

  Rafalska w wywiadzie dla TVP powiedziała, że 47% przeciętnego wynagrodzenia to poziom, który nie powinien być ograniczany, czy hamowany. Dodała też:

  Patrzymy, że wynagrodzenia wzrosły o 8%, a propozycja resortu to 5% wzrostu. (…) Mamy swoją logikę i swoje analizy, by zaproponować tę umiarkowaną propozycję. Rosną wynagrodzenia, przeciętne wynosi 4,5 tys. zł. Te relacje minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 47 proc. powinny zostać utrzymane, nie powinny spadać. (Cytat za PAP)

  Wyższa płaca minimalna i emerytury

  Szefowa resortu rodziny i pracy wskazała, że poprawia się sytuacja na rynku i rośnie wskaźnik wzrostu wynagrodzeń. Ponadto środki przeznaczone na waloryzację rent i emerytur wzrosną ponad dwukrotnie z 2 mld zł w 2017 roku do 5 mld zł w 2018 roku. Waloryzacja przyszłorocznych rent i emerytur będzie więc większa niż zakładano.

  Powodem jest wzrost wynagrodzeń. Wcześniej na 2018 rok planowano waloryzację rent i emerytur na poziomie 2,4%. Ze wskaźników dotyczących wzrostu wynagrodzeń wynika jednak, że emerytury i renty zwiększą się o 2,7% w porównaniu z tegorocznymi.

  Oznaczać to będzie wzrost minimalnej emerytury o ponad 25 zł, lub nawet o 27 zł. Wcześniej szacowano wzrost na poziomie 24 zł. Ostateczne dane będą jednak dostępne dopiero po tym, jak wiadome staną się rzeczywiste wskaźniki dotyczące wzrostu wynagrodzeń.

  Ministerstwo planuje również przyznanie jednorazowych dodatków dla osób otrzymujących najniższe emerytury. Minister Rafalska nie chciała jednak określić, o jakiej kwocie mowa, ponieważ znana ona będzie dopiero po zaakceptowaniu jej przez Ministerstwo Finansów i rząd. W tej chwili trwają prace nad budżetem na 2018 rok. Wszelkie świadczenia będą musiały być w nim ujęte i zaakceptowane.

  Rafalska odniosła się również do hasła „500 plus dla emerytów”. Stwierdziła jednak, że kwota 500 zł nie jest w nim przesądzona. Ostateczna wielkość środków przyznawanych w ramach takiego programu będzie uzależniona od jej wpływu na budżet państwa. Nie ma jednak mowy o wypłacie comiesięcznej. Raczej będzie to świadczenie jednorazowe, przyznawane osobom otrzymującym najniższe emerytury.

  Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej oceniła przy okazji, że pod koniec bieżącego roku bezrobocie w Polsce powinno spaść poniżej poziomu 7%. Biorąc pod uwagę, że w czerwcu bezrobocie spasło w stosunku do maja o 0,3 punktu procentowego, można liczyć, że pod koniec roku osiągnie ono 6,8%.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *