Menu
 • Menu

  Ile kosztuje mieszkanie na rynku wtórnym? Rok 2018 pod znakiem wzrostów

  Ile kosztuje mieszkanieCeny mieszkań na rynku wtórnym w 2018 roku porównaniu z rokiem 2017 wzrosły o 6 do 14 procent. Wynik taki znalazł się w reporcie Metrohouse i Expandera cytowanym przez Polsat News. Podwyżki – zdaniem ekspertów – wynikają z dobrej sytuacji gospodarczej Polski. Przekłada się ona na wzrost sprzedaży mieszkań zarówno nowych, jak i z drugiej ręki. Ile kosztuje mieszkanie, zależy również od stóp procentowych. Obecnie niskie stopy ułatwiają wzięcie kredytu.

  Jak pisze Polsat News, ceny mieszkań na rynku wtórnym w Gdańsku są najwyższe od czasu rozpoczęcia badań w 2011 roku. W Warszawie natomiast wynik należy do najwyższych.

  W pierwszych 4 miesiącach 2018 roku banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 18 miliardów zł. Do tego należy dodać mieszkania kupowane za gotówkę. Stanowią one aż 70 procent całej sprzedaży. W takiej sytuacji nie powinniśmy być zaskoczeni, sprawdzając, ile kosztuje mieszkanie?

  Optymistyczne dane z rynku pracy – spadek bezrobocia i wzrost płac pozwalają coraz większej liczbie rodzin myśleć o zakupie mieszkania, lub poprawie swoich warunków lokalowych. Zauważalna jest też tendencja do posiadania więcej niż jednego lokalu. Sprzyja jej rosnący popyt na rynku wynajmu mieszkań w dużych miastach.

  Ile kosztuje mieszkanie na rynku wtórnym w zależności od miasta?

  Jak podaje Polsat News, jeden z najwyższych wzrostów miał miejsce we Wrocławiu. Tam średnia cena metra kwadratowego w maju doszła prawie do 6 tysięcy zł. Oznacza to wzrost o 12 procent w stosunku do maja 2017 roku. W tym samym czasie ceny w Poznaniu wzrosły o 8 proc. Średnia cena metra kwadratowego w stolicy Wielkopolski wynosi 5816 zł.

  W Gdańsku natomiast – gdzie mieszkania drożały najszybciej w całej Polsce – trzeba zapłacić za metr 6282 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 14 proc. W Warszawie za to ceny górują nad innymi miastami. Metr kwadratowy kosztuje średnio 8264 zł. Stolica charakteryzuje się również dużą rozpiętością cen. Najniższe zaczynają się od 5000 zł. Za najdroższe natomiast sprzedający żądają nawet 14 tysięcy za metr kwadratowy.

  Słabo mieszkania drożały natomiast w Krakowie. Jednak tam średnia wartość metra kwadratowego jest już stosunkowo wysoka i wynosi 6450 zł. W ciągu roku wzrosła ona o 6 proc.

  Autor: Waldemar Kubielski
  Źródło – Polsat News

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *