Menu
 • Menu

  HNA Group – największa firma na świecie, o której nigdy nie słyszałeś

  Chociaż chińska firma HNA Group jest obecnie jedną z największych światowych spółek, szanse, że ktoś o niej słyszał, są raczej znikome. Największa firma na świecie, lub jedna z największych, łączy się zazwyczaj ze znaną marką. Tymczasem o HNA Group mało kto zna, choć jej wpływy w globalnej gospodarce są ogromne, a potęga stale rośnie. Nie planuje ona przejmowania pojedynczych firm, ale całych łańcuchów dostaw.

  W ostatnich latach HNA Group wydała na inwestycje miliardy USD, dzięki czemu przejęła wiele spółek. Między innymi posiada największy pakiet akcji Deutsche Banku, sieci hoteli Hilton, oraz wiele nieruchomości w Europie. Chińska firma zatrudnia w tej chwili ponad 400 tys. osób na całym świecie, a ambicją jej właścicieli jest dalszy wzrost.

  Zarząd HNA Group optymistycznie patrzy w przyszłość, mimo istniejących zagrożeń takich jak zapowiadane kontrole wydatków chińskich firm czy Brexit w Europie. Strategią firmy jest przejmowanie przedsiębiorstw tworzących całe łańcuchy dostaw i usług.

  Na przykład, gdy podróżujemy, może się okazać, że bagaż jest obsługiwany przez firmę należącą do HNA, jedzenie na pokładzie samolotu również pochodzi z firmy należącej do koncernu. Na końcu zatrzymujemy się w hotelu będącym jego własnością.

  Jak wyjaśnia Adam Tan – dyrektor generalny HNA Group, na tym właśnie polega strategia koncernu, by, inwestując w linie lotnicze, nabywać spółki zajmujące się obsługą lotniskową, handlem, oraz agencje turystyczne.

  Nieruchomości HNA Group

  Ale transport lotniczy stanowi tylko część działalności HNA Group. Poważnym źródłem jej przychodów są też nieruchomości. Jedną z największych transakcji dokonanych w ubiegłym roku był zakup dwóch dużych budynków w londyńskim Canary Wharf. Jest to po City of London drugie co do ważności centrum biznesowe miasta, gdzie swoje siedziby mają miedzy innymi 3 spośród największych brytyjskich banków.

  Chociaż transakcja miała miejsce przed głosowaniem na temat Brexitu, HNA Group ciągle traktuje Wielką Brytanię jako dobre miejsce do nabywania nieruchomości.

  HNA Group kierowana jest przez chińskiego miliardera Chen Fenga. Powstała w 1993 roku i szybko odniosła sukces w transporcie morskim oraz lotniczym. Jak podkreślają jej przedstawiciele, sukces osiągnięty został bez finansowego wsparcia rządu Chin. Dlatego nie obawiają się oni planów władz w Pekinie zaostrzenia kontroli inwestowania przez chińskie firmy za granicą.

  Dzięki swej aktywności na światowych rynkach grupa może liczyć na kredyty zarówno od chińskich, jak i międzynarodowych banków. Mając wsparcie takich potęg finansowych jak JP Morgan i Goldman Sachs, HNA Group jest w stanie ciągle inwestować i zwiększać swoją pozycję w światowej gospodarce.

  W tej chwili posiada udziały miedzy innymi w Deutsche Bank – 10%, grupie hoteli Hilton – 25%, Swissport Group zajmującej się obsługą bagaży, sieci hoteli Carlson i Gate Gourmet – firmie cateringowej obsługującej linie lotnicze.

  Źródło – BBC

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *