Menu
 • Menu

  Gospodarka strefy euro będzie w dobrej kondycji – prognoza KE

  Gospodarka strefy euroGospodarka strefy euro ma się w tym roku rozwijać w tempie 2,3%. W przyszłym natomiast PKB wzrośnie o 2%. Prognozę taką podała Komisja Europejska – pisze Polska Agencja Prasowa. Prognozy na ten rok są nieco gorsze od wyników za rok 2017. Wtedy Gospodarka strefy euro urosła o 2,4%. Jednak ubiegłoroczny wynik był najlepszy od 10 lat.

  Jak powiedział cytowany przez PAP Pierre Moscovici komisarz do spraw gospodarczych UE, na tak dobry wynik złożyły się wysiłki obywateli, rządów i przedsiębiorców. Uznał on też, ze wreszcie można mówić o ostatecznym zakończeniu kryzysu i powrocie do wyników sprzed 2008 roku. Jednocześnie w żadnym państwie UE nie miała miejsce recesja.

  Jeśli chodzi o całą Unię Europejską wzrost przewiduje się również na 2,3% w 2018 i 2% w 2019. Dane zaniża nieco sytuacja w Wielkiej Brytanii, która wystąpi ze wspólnoty w 2019 roku. Jeśli mierzyć prognozowany wzrost gospodarczy bez Wielkiej Brytanii, to jego wartość wyniesie 2,5% w 2018 i 2,2 w 2019 roku.

  Gospodarka strefy euro jako całości oceniana jest przez KE tak samo jak w lutym. Na dobre wyniki za 2017 rok wpłynęły natomiast, zdaniem Komisji: duże zaufanie konsumentów i firm, niskie koszty finansowania oraz poprawa sytuacji na rynku pracy.

  Gospodarka strefy euro – różne tempo rozwoju w różnych krajach

  Kraje strefy będą rozwijać się w różnym tempie. Najszybciej PKB będzie rósł w państwach małych. Na Malcie wzrost wyniesie 5,8%, w Irlandii 5,7%, natomiast w Słowenii 4,7%. Wolniej rozwijać się będą natomiast największe kraje strefy. Gospodarka niemiecka urośnie o 2,3%, francuska o 2%, natomiast włoska tylko o 1,5%.

  Komisja Europejska twierdzi, że gospodarka strefy euro będzie rozwijać się w szybkim tempie mimo spowolnienia obserwowanego na początku 2018 roku. Unijni analitycy twierdzą, że ma ono charakter przejściowy i było spowodowane głównie ciężką zimą.

  Wraz ze wzrostem PKB ma spadać bezrobocie. W 2017 roku wyniosło ono w strefie 9,1%. W 2018 roku ma spaść do 8,4% a w 2019 do 7,9%. W całej Unii Europejskiej w 2017 roku bezrobocie było niższe niż w strefie euro i wyniosło 7,6%. Ma ono spaść do 7,1% w roku 2018 i do 6,7% w 2019.

  Bezrobocie w eurolandzie jest w tej chwili najniższe od 10 lat. Jednak w niektórych krajach jego poziom utrzymuje się na wysokim poziomie. Najwięcej osób pozostanie bez pracy w Grecji (20,1%). W Hiszpanii odsetek ten wyniesie 15,3%. Z drugiej strony przewidywania dla Niemiec mówią o 3,6%.

  Jeśli chodzi o inflację, w bieżącym roku utrzyma się ona na poziomie 1,5%. W 2019 natomiast nieznacznie wzrośnie do 1,6%. W 2018 roku po raz pierwszy od utworzenie strefy euro wszystkie jej kraje odnotują deficyt budżetowy poniżej 3% PKB. Jak podkreśla PAP – z założenia powinno tak być każdego roku. Dobry wynik uda się osiągnąć dzięki zmniejszeniu bezrobocia i obniżeniu świadczeń socjalnych.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *