Menu
 • Menu

  Fundusze europejskie – ponad 1 miliard zł już dostępne dla firm

  Fundusze europejskieOd maja 2017 roku można składać wnioski o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych (B+R). Fundusze europejskie przeznaczone dla firm można wykorzystać nie tylko na same badania, ale również inwestycje w środki trwałe. Do kosztów kwalifikowanych zalicza się między innymi inwestycje związane z utworzeniem lub rozwojem centrów badawczych, czyli na przykład zakup sprzętu, wynagrodzenia pracowników, amortyzacja, podwykonawstwo, a także prace budowlane.

  Fundusze europejskie na rozwój infrastruktury

  Środki rozdzielane będą w ramach konkursu, Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw, Inteligentny Rozwój” 2.1 POIR, wdrażanego przez Ministerstwo Rozwoju. Wnioski przyjmowane są od 8 maja do 7 lipca 2017 roku. Kwota dofinansowania może wynieść od 10% do 70% kosztów kwalifikowanych. Wielkość dotacji zależy od lokalizacji inwestycji i wielkości przedsiębiorstwa.

  O dofinansowanie mogą starać się przedsiębiorstwa. Budżet konkursu wynosi 900 mln zł. W jego ramach możliwe jest inwestowanie w nieruchomości i środki trwałe.

  Fundusze europejskie dla twórców gier komputerowych

  Od 4 maja do 6 lipca 2017 roku można również składać wnioski w ramach konkursu na dofinansowanie projektów dla programu sektorowego „GAMEINN” w ramach Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R”. Konkurs organizowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ma on na celu wsparcie prac badawczo-rozwojowych firm zajmujących się tworzeniem gier komputerowych.

  Na dofinansowanie przeznaczono środki wysokości 100 mln zł. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 20 mln zł. Wysokość dotacji stanowi 25% do 80% kosztów kwalifikowanych w zależności od statusu beneficjenta i specyfiki produktu. Do kosztów kwalifikowanych zalicza się między innymi podwykonawstwo i wynagrodzenia.

  Fundusze europejskie w ramach Szybkiej Ścieżki

  Do końca czerwca 2017 trwa nabór wniosków w ramach konkursu 1.1.1 POIR, tzw. Szybka Ścieżka. Możliwość ubiegania się o dotacje mają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duże firmy.

  W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw dotacja może pokrywać 35% do 80% kosztów kwalifikowanych, natomiast dużych firm 25% do 65%. W obu przypadkach do kosztów kwalifikowanych zalicza się między innymi: wynagrodzenia pracowników B+R i kadry pomocniczej oraz amortyzację lub odpłatne korzystanie z aparatury badawczej.

  Ponadto w ramach Szybkiej Ścieżki planuje się przeprowadzenie dodatkowych naborów. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2017 roku będą mogły składać wnioski o dotacje małe i średnie przedsiębiorstwa z regionów słabiej rozwiniętych. Dofinansowane będą małe projekty o krótkim okresie realizacji.

  Natomiast w okresie między 19 czerwca a 29 grudnia tego roku trwał będzie nabór wniosków małych i średnich przedsiębiorstw posiadających znak Seal of Excellence. Jest to certyfikat przyznawany projektom, które uzyskały niezbędne minimum punktowe w konkursie Komisji Europejskiej Horyzont 2020, ale nie otrzymały dofinansowania ze względu na wyczerpanie się środków budżetowych programu.

  Źródło – Deloitte

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *