Menu
 • Menu

  Fotowoltaika – energia ze słońca w każdym domu

  FotowoltaikaOd roku 2014 w Polsce obserwuje się gwałtowny wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych. Rynek prężnie się rozwija ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną Polaków oraz chęć oszczędzania na energii elektrycznej.

  Wprowadzona w 2016 r. nowelizacja do ustawy OZE, która daje możliwość przekazywania nadwyżek energii wyprodukowanej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej do sieci, dodatkowo zachęca do zainwestowania w fotowoltaikę.

  Panele fotowoltaiczne – ochrona środowiska i oszczędności

  Pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a w tym z energii słonecznej, to rozwiązanie gwarantujące stałe dostawy prądu niezależnie od uwarunkowań na rynku. Instalacja paneli fotowoltaicznych przyczynia się do zmniejszenia poboru energii elektrycznej pochodzącej z tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł. Analizując koszty zamontowania paneli oraz średnie zużycie prądu dla domu jednorodzinnego, okazuje się, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się już po ok. 7 latach (przy założeniu, że roczne zapotrzebowanie wynosi ok. 4700 kWh, a energia elektryczna pochodzi tylko z paneli).

  Na całą domową instalację trzeba wydać ok. 30 tys. zł. brutto, ale dzięki dofinansowaniu w wysokości 40% inwestycji, wydatek zmniejsza się do 18 tys. brutto. Dobranie odpowiedniej wielkości instalacji PV, a także umieszczenie jej w miejscu, gdzie pobierze najwięcej energii ze słońca, pozwoli zaspokoić potrzeby użytkowników i zmniejszy rachunki za prąd prawie do zera http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca#692.

  Panele słoneczne zapewniają użytkownikom niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, a podwyżki cen prądu przestają mieć już znaczenie. Koszt całej instalacji obejmuje jedynie zakup i zamontowanie paneli, które w okresie użytkowania nie generują żadnych kosztów eksploatacyjnych. Dzięki nowelizacji ustawy OZE, osoby instalujące panele słoneczne, skorzystają dodatkowo z możliwości oszczędzania.

  Ustawa wprowadziła taryfy gwarantowane oraz net metering pozwalający na magazynowanie energii elektrycznej w sieci energetycznej. Prosument, czyli odbiorca, a jednocześnie producent energii elektrycznej pochodzącej ze słońca rozlicza się z dostawcą energii z różnicy energii pobranej i oddanej do sieci. Prąd wytworzony w instalacji fotowoltaicznej można zużywać na bieżące potrzeby, magazynować lub sprzedawać. Net metering pozwala konsumentom również przechowywać energię w sieci.

  Niezużyta energia pochodząca z paneli trafia do sieci i jest tam magazynowana. Kiedy konsument potrzebuje więcej energii, może odebrać ją z sieci, a koszty, które ponosi to koszty związane z dystrybucją energii. Panele fotowoltaiczne jako rozwiązanie przyjazne środowisku nie emitują CO2 ani innych szkodliwych substancji. Użytkownikowi gwarantują również pełen komfort, ponieważ nie powodują żadnego hałasu ani drgań.

  Fotowoltaika a czynniki zewnętrzne

  Moduły fotowoltaiczne to instalacja odporna na różnego rodzaju uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Ogniwa pracują przez cały rok niezależnie od pogody, pory roku i dnia, jednak żeby produkowały energię elektryczną, potrzebują promieniowania słonecznego. Nawet w okresie zimy instalacja wytwarza energię. Produkcja znacznie się jednak zmniejsza i stanowi ok. 20% produkcji z miesięcy letnich.

  Panele pozostają nieaktywne również w nocy, kiedy nie dociera do nich światło słoneczne. Na wydajność systemu fotowoltaicznego wpływa również miejsce, gdzie system został zainstalowany. Specjaliści od fotowoltaiki zalecają, żeby moduły ustawić w kierunku południowym, czyli tam, gdzie w ciągu dnia występuje największe nasłonecznienie. Najlepszą produkcję energii można uzyskać, montując moduły pod kątem 30-35° http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika#faq-368.

  Spadek generowanego prądu obserwuje się również w sytuacji, kiedy pojedyncze ogniwo znajduje się w miejscu zacienionym lub okresowo ulega zacienieniu. Pozostałe elementy połączone szeregowo z takim ogniwem także wytwarzają mniej prądu. Wydajność systemu fotowoltaicznego spada w dni pochmurne oraz przy bardzo intensywnym słońcu i bezwietrznej pogodzie. Spadek mocy wynosi wtedy ok. 0,4% na 1°C modułów krystalicznych. Optymalnie zlokalizowane PV o mocy 10 kWp wyprodukują w ciągu roku ok. 9,5 MWh.

  Przy założeniu, że przeciętna firma zużywa 36 MWh rocznie, moduły fotowoltaiczne pokryją ¼ zapotrzebowania na energię elektryczną. Przy instalacji domowej o wielkości 4 kWp i średnim rocznym zużyciu energii na poziomie 5 MWh, system wykorzystujący energię ze Słońca pokryje nawet ¾ zapotrzebowania na energię elektryczną http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika#faq-377.

  Energia ze Słońca z Innogy – dlaczego warto?

  Fotowoltaika zyskuje na znaczeniu, a nowocześni dostawcy energii, tacy jak Innogy , wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując im pomoc w instalacji systemów PV. Innogy Polska pomaga swoim klientom w znalezieniu odpowiednich form dofinansowania, tak żeby instalacja fotowoltaiczna była jak najkorzystniejsza cenowo.

  Dostawca energii przygotowuje również wnioski o pozyskanie środków na zakup i montaż modułów fotowoltaicznych. Dzięki współpracy z instytucjami finansowymi Innogy oferuje swoim klientom możliwość dogodnego finansowania całej inwestycji. Konsument może skorzystać z niskooprocentowanego kredytu lub leasingu. Korzystając z oferty ratalnej Alior Banku, klient już za 210 zł brutto miesięcznie może korzystać z czystej i darmowej energii słonecznej.

  Całą instalację fotowoltaiczną z najwyższej jakości komponentów i podzespołów wykonują wykwalifikowani pracownicy Innogy, dzięki czemu system działa bezawaryjnie i jak najbardziej optymalnie. Klienci otrzymują od ekspertów wszystkie techniczne informacje na temat sposobu funkcjonowania instalacji i rozwiązywania ewentualnych problemów. Specjalna usługa dostarczana przez firmę Solar Log umożliwia dożywotnie monitorowanie instalacji, czyli kontrolowanie jej wydajności i sprawności.

  Fotowoltaika to energia przyszłości, która w Polsce zaczyna się dynamicznie rozwijać. Choć jeszcze polski rynek fotowoltaiki odbiega od europejskich liderów, w latach 2014-2015 odnotował wzrost na poziomie prawie 400%.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *