Menu
 • Menu

  Forum w Davos 2019 pod znakiem światowego spowolnienia wzrostu PKB

  Forum w DavosGoście Światowego Forum Ekonomicznego w Davos 2019 będą zmuszeni zajęć się rosnącymi problemami światowej gospodarki. Jak pisze „Rzeczpospolita”, w poprzednich latach na Forum w Davos dyskutowano głównie o pomysłach na zagospodarowanie wzrostu globalnego PKB. Jednak ostatnie dane dochodzące z gospodarek różnych krajów oraz prognozy zaczynają budzić obawy.

  Niedawno Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował zaktualizowaną prognozę wzrostu światowego PKB – pisze “Rzeczpospolita”. Jest ona o 0,2 punktu procentowego niższa, od poprzedniej. Jak przewiduje MFW, globalna gospodarka będzie rozwijać się w tempie 3,5 procent. Jest to już druga obniżka prognozy w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

  Jak powiedziała cytowana przez “Rzeczpospolitą” dyrektor generalna MFW, Christine Lagarde: Po dwóch latach solidnego rozwoju światowa gospodarka zaczyna rosnąć wolniej, niż tego oczekiwaliśmy, a ryzyko jakie może na nią niekorzystnie wpłynąć rośnie z każdym dniem.

  Niepokojącym sygnałem jest spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach. PKB Państwa środka rosło najwolniej od 1990 roku, czyli zwiększyło się o 6,6 proc. Jak zaznacza dziennik, nawet w czasie światowej recesji sprzed 10 lat, gospodarka chińska rozwijała się szybciej.

  Dane z Chin negatywnie wpływają na kursy akcji największych międzynarodowych spółek. Tymczasem ekonomiści wyliczają kolejne zagrożenia dla światowej gospodarki.

  Uczestnicy Forum w Davos muszą stawić czoła nowym zagrożeniom

  Największymi zagrożeniami dla światowej ekonomii – według ekonomistów MFW – są: wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy oraz tocząca się wojna handlowa Stanów Zjednoczonych z Chinami.

  Cytowane przez “Rzeczpospolitą” wyniki globalnej ankiety PwC pokazują, że aż 30 procent szefów największych spółek na świecie dostrzega wielkie zagrożenie dla gospodarki. Są oni również przekonani, że nadchodzi spowolnienie. W ankiecie przeprowadzonej rok wcześniej jedynie 5 procent badanych wyrażało tak pesymistyczne poglądy. Jako największe zagrożenia wskazywano w badaniu: konflikty handlowe, populizm i niepewność co do kształtu przyszłej polityki gospodarczej.

  Na Forum w Davos mówiono wiele o nacjonalizmie i populizmie. Organizator imprezy Klaus Schwab podkreślał, że globalizacja nie okazała się korzystna dla wszystkich. Pojawili się zwycięzcy i przegrani w trakcie jej rozwoju.

  Od czasu recesji w 2009 roku – stwierdził Schwab – wzrost zamożności najbogatszych nabrał niespotykanego tempa. Według ostatniego raportu organizacji pozarządowej Oxfam 26 najbogatszych ludzi na świecie dysponuje majątkiem równym biedniejszej połowie ludzkości. Ich łączny majątek wart jest 1,4 biliona USD.

  Według raportu organizacji pozarządowej Oxfam wartość zsumowanego majątku 26 najbogatszych ludzi wzrasta o 2,5 mld USD dziennie. Organizacja radzi więc wprowadzenie bardziej sprawiedliwych podatków i większą konsekwencję w ich ściąganiu. Wiele firm bowiem wyspecjalizowało się w unikaniu płacenia zobowiązań względem państw. Ma razie jednak niewiele krajów prowadzi taką politykę.

  Autor: Waldemar Kubielski
  Źródło: “Rzeczpospolita”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *