Menu
 • Menu

  Firmy rodzinne – rząd przyjął projekt ustawy ułatwiającej dziedziczenie

  Firmy rodzinneProjekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej przewiduje, że firmy rodzinne – w przypadku śmierci właściciela – będą mogły funkcjonować bez większych zakłóceń zanim przejdą w ręce jego spadkobierców. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, we wtorek rząd przyjął projekt zmian w przepisach przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

  Po śmierci właściciela w mocy pozostaną kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia i koncesje przyznane przedsiębiorcy. Ponadto zmiany w przepisach mają ułatwić rozliczenia podatkowe i zwolnić spadkobierców przedsiębiorcy z podatku od spadków. Jak pisze PAP, projekt ustawy powstał z inicjatywy samych zainteresowanych.

  Firmy rodzinne od lat zmagały się z problemami związanymi z dziedziczeniem po właścicielu. W chwili obecnej spadkobiercy nie mogą płynnie prowadzić działalności po śmierci właściciela przedsiębiorstwa, które działa na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

  Często odejście właściciela oznacza koniec dla firmy, ponieważ spadkobiercy mogą dziedziczyć jedynie majątek zmarłego. Natomiast NIP, decyzje administracyjne, zezwolenia i koncesje automatycznie wygasają, a one właśnie są niezbędne, by funkcjonowały firmy rodzinne. Tracą również ważność umowy i kontrakty handlowe. Wynikiem tego jest utrata zamówień niezbędnych do zachowania płynności finansowej.

  Firmy rodzinne będą płynnie przechodzić do rąk spadkobierców

  Problem braku odpowiednich regulacji dotyczących dziedziczenia jest ogromny. Każdego miesiąca w Polsce około 100 firm musi radzić sobie z problemem śmierci właściciela. Dzięki nowej ustawie właściciel będzie mógł wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego, który poprowadzi firmę do czasu wyjaśnienia kwesty spadkowych. Udzielona za życia prokura również będzie mogła przekształcić się w uprawnienia zarządcy sukcesyjnego.

  Zarządcy sukcesyjni będą mogli zostać powołani również przez osoby, które dziedziczą firmy rodzinne, a także małżonków współwłaścicieli, jeśli przedsiębiorca nie zrobił tego za życia. Zarząd sukcesyjny potrwa maksymalnie 2 lata. Natomiast w wyjątkowych przypadkach sąd podejmie decyzję o przedłużeniu go do 5 lat. Wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego nastąpi automatycznie w chwili podziału spadku.

  Dzięki zachowaniu kontraktów i umów o pracę stabilniejsza stanie się również sytuacja pracowników zatrudnianych przez firmy rodzinne. W świetle nowych przepisów licencje, pozwolenia i koncesje zostaną przeniesione na spadkobiercę. Natomiast numer NIP pozostanie aktualny w trakcje sprawowania zarządu sukcesyjnego.

  Projekt ustawy wprowadza również zwolnienie z podatku spadkowego dla każdego, kto poprowadzi firmę po zmarłym właścicielu bez względu na stopień pokrewieństwa. Ma to rozwiązać problemy z brakiem spadkobierców w najbliższej rodzinie.

  W opinii ministerstwa zmiany w przepisach umożliwią sprawne przejęcia firm przez spadkobierców i tworzenie wielopokoleniowych przedsiębiorstw rodzinnych. Resort zwraca również uwagę, że niektóre firmy rodzinne notują obroty na poziomie wielu milionów złotych, więc ich upadek stanowi dużą stratę dla gospodarki.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *