Menu
 • Menu

  Firmy pożyczkowe dopuszczały się dezinformacji – kary UOKiK

  Firmy pożyczkoweDwie firmy pożyczkowe: Net Credit i Incredit zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na łączną kwotę ponad 1,65 mln zł. Powodem było wprowadzanie w błąd klientów i stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych – pisze Polska Agencja Prasowa. Net Credit ukarano na kwotę 1,31 mln zł natomiast Incredit na 351,1 tysięcy zł. Obie firmy pożyczkowe złożyły odwołanie od decyzji.

  UOKiK stwierdził, że reklamy obu firm wprowadzały w błąd odbiorców co do istotnych szczegółów transakcji, co miało wpłynąć na decyzje klientów o skorzystaniu z ich oferty. Obie firmy pożyczkowe zapewniały w reklamach, że oferują darmową pierwszą pożyczkę. Chodziło o kwotę do 2000 zł na 30 lub 61 dni.

  Jednak faktycznie w umowach znalazło się stwierdzenie, że w przypadku braku terminowej wpłaty na klienta zostaną nałożone prowizja i odsetki. W przypadku Net Credit miało to być 500 zł od kwoty 2000 zł. Kredyt, który w przypadku terminowej spłaty faktycznie był darmowy, po przekroczeniu terminu zwrotu obciążony zostawał prowizją i karnymi odsetkami za każdy dzień zwłoki.

  UOKiK uznał, że reklama informująca o braku jakichkolwiek kosztów pożyczki wprowadzała w błąd. Nie podawała ona informacji o rzeczywistym ryzyku związanego z pożyczką – powiedział, cytowany przez PAP, Waldemar Jurasz, dyrektor delegatury UOKiK w Krakowie.

  Firmy pożyczkowe podawały nieprawdziwe dane co do szybkości dokonania przelewu

  Obie firmy pożyczkowe informowały w reklamach, że pieniądze znajdą się na koncie kredytobiorcy w ciągi 15 minut. Nie poinformowano natomiast, że dotyczy to wyłącznie posiadaczy rachunku w reklamującej się instytucji. Ponadto w reklamie Incredit nie umieszczono informacji, że 15 minut nie jest liczone od złożenia wniosku, ale od czasu jego pozytywnego rozpatrzenia.

  Reklamy zaniżały – według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – wartość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowanie (RRSO). Przykład stanowi pożyczka na 30 dni Net Credit w wysokości 500 zł, w przypadku której całkowita kwota, jaką musiał oddać klient to 650 zł. Firma informowała, że RRSO wynosi 741,82%, podczas gdy faktycznie wynosiła ona 2333,95%.

  UOKiK ustalił, że firmy pożyczkowe naliczały odsetki w nieprawidłowy sposób. Zamiast naliczać je od niespłaconej kwoty, firmy stosowały praktykę naliczania ich od całości zaciągniętego kredytu. W wyniku takiego procederu wysokość spłacanej kwoty rosła w sposób nieuzasadniony. W przypadku pożyczki na kwotę 2000 zł rozłożonej na 12 rat miesięcznych kredytobiorca tracił dodatkowo 90 zł.

  Od marca 2016 roku Net Credit oferował pożyczki jako pośrednik, działając w imieniu innych kredytodawców. Informacja o tym nie znalazła się jednak w reklamach. W konsekwencji klienci nie byli zorientowani, kto faktycznie jest ich wierzycielem?

  Źródło – PAP

  2 odpowiedzi na “Firmy pożyczkowe dopuszczały się dezinformacji – kary UOKiK”

  1. Frank napisał(a):

   Piękna historia i duży szacunek dla tego pana za wytrwałość ale pisząc artykuły przeczytajcie co nieco o danym temacie. Po pierwsze chłoniak to NIE rak. To nowotwór układu chłonnego, lokalizuje się w węzłach chłonnych albo narządach limfatycznych a jego rokowanie jest bardzo dobre i 5 lat przeżywa ok 90% chorych (5-letnie przeżycie jest traktowane jako wyleczenie w takich przypadkach, czyli można powiedzieć, że 90% chorych jest wyleczona). Dodatkowo jest to nowotwór najczęstszy u młodych mężczyzn i jest to dość częsta rzecz w tej grupie. Pomimo tego, że jest duży odsetek wyleczeń nawroty są również dość częste, jednak również i one są dość dobrze leczone.

  2. SuzuKube napisał(a):

   Thank you. So glad you do. 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *