Menu
 • Menu

  Firmy oferujące karty paliwowe

  karty paliwowePłatności bezgotówkowe są dziś na tyle rozbudowane, że noszenie przy sobie gotówki nie ma większego sensu. Wszelkich udogodnień szukają także przedsiębiorcy, dysponujący określoną flotą pojazdów. W ich przypadku szczególnie powszechne stały się karty paliwowe. Czym są takie produkty i jakie niosą w sobie zalety?

  Czym są karty paliwowe?

  Najprościej rzecz ujmując, karta paliwowa to bezgotówkowe narzędzie rozliczania zakupu paliwa, jak również innych produktów oraz usług na stacjach benzynowych, a więc korzystania z myjni czy robienia zakupów spożywczych. Dodatkowo z wykorzystaniem kart paliwowych kierowcy są w stanie płacić za przejazd na płatnych odcinkach dróg, mostów czy tuneli. Jednym słowem mówiąc, zwalniają kierowcę z posiadania przy sobie gotówki, jak i nie wymuszają zbierania faktur przy każdym tankowaniu.

  Dawniej karty paliwowe były skierowane wyłącznie do dużych firm, które w swojej flocie posiadały kilkaset pojazdów. Dziś koncerny paliwowe w dobie konkurencji i wzajemnej rywalizacji te bezgotówkowe narzędzia kierują także do firm z sektora MŚP — małych i średnich przedsiębiorstw.

  Dwa rodzaje kart paliwowych

  W obiegu znajdują się dwa rodzaje kart paliwowych — imienne oraz na okaziciela. Pierwsze wystawiane są na dane imienne kierowcy. Taką kartą płacić wówczas może jedynie jej właściciel. Znacznie popularniejsze wśród przedsiębiorców są jednak karty paliwowe na okaziciela przypisane do numeru rejestracyjnego samochodu, z których korzysta nawet 80% przewoźników wykorzystujących te produkty płatnicze. Przy kartach na okaziciela płacić nimi może każda osoba kierująca pojazdem przypisanym do danej karty, jeżeli oczywiście zna jej numer PIN. Niezależnie od rodzaju takiej karty mogą one mieć odroczony termin płatności lub być kartami prepaid, z których korzystać można do przekroczenia wpłaconej wcześniej na odpowiednie konto kwoty.

  Zalety posiadania karty paliwowej

  Większość przedsiębiorców na karty paliwowe decyduje się ze względu na oszczędność podczas tankowania. Jak podaje dystrybutor karty paliwowej Shell — firma FLEETCOR, posiadacze karty za paliwo mogą płacić 7% mniej, niż ma to miejsce przy sprzedaży detalicznej. Daje to oszczędność rzędu nawet 45 gr na litrze. Ostateczna cena paliwa jest tu wynikiem negocjacji, ale oszczędności z tego płynące są oczywiste.

  Żadnych obaw nie budzi również bezpieczeństwo korzystania z takich kart paliwowych. Zawsze zabezpieczone są one kodem PIN, a dodatkowo można dla nich określić limity ilościowe i produktowe, a więc za co i kiedy daną kartą można zapłacić.

  Kolejną korzyścią są również dedykowane takim kartom programy, które wspomagają zarządzanie flotą. Inne zalety posiadania kart paliwowych to odroczone terminy płatności czy faktury zbiorcze. Wszystkie tankowania zebrane są na jednej fakturze miesięcznej bez konieczności zbierania i księgowania wielu dokumentów osobno.

  Firmy oferujące karty paliwowe

  Karty paliwowe oferowane są przez same koncerny paliwowe, między innymi BP Polska (Routex), Lotos (Biznes), PKN Orlen (Flota) czy Shell (euroShell), jak i organizacje, które nie są powiązane z konkretnym koncernem paliwowym, np. DKV czy FLEETCOR.

  Routex BP Plus

  Kartą Routex od BP zapłacić można na blisko 18000 stacjach w Europie oraz 835 w Polsce. Koncern gwarantuje programy rabatowe, elastyczne limity czy odroczenie płatności. Poza paliwem kartą Routex można realizować zakupy w sklepie, opłacać posiłki i opłaty autostradowe czy korzystać z usług dodatkowych, w tym myjni samochodowej.

  Karta euroShell Multi

  Shell to jeden z najbardziej doświadczonych i elastycznych podmiotów w zakresie wydawania kart paliwowych. Poza opłatami za paliwo kartami euroShell można opłacać zakupy spożywcze, myjnie samochodowe, korzystać z nich podczas przejazdu płatnymi odcinkami autostrad, tuneli i mostów, a nawet bukować promy. Obecnie kartą euroShell Multi zapłacimy na ponad 22 tys. stacji w 35 krajach w Europie i blisko 900 w Polsce. Ponad 50-letnie doświadczenie w zakresie wydawania tego typu kart poza jedną z największych sieci dystrybucji zapewnia też duży poziom kontroli wydatków oraz najwyższy stopień bezpieczeństwa.

  Kartę paliwową Shell zamówić można, korzystając z emitenta, którym jest tu firma FLEETCOR. W tym przypadku klient otrzymuje również dostęp do oprogramowania Self-Serve, które na zarządzanie kontem i przydzielonymi do niego kartami pozwala 24 godziny na dobę. Z poziomu konta klient może więc monitorować wydatki. Ma on również dostęp do wszystkich faktur.

  Lotos Biznes

  W przypadku kart od koncernu Lotos największym minusem jest niewielka liczba dostępnych w Polsce stacji. Tych jest około 500, co oznacza, że korzystanie z nich w wielu miejscach Polski jest nieopłacalne ze względu na odległości, które dzielą punkty tej sieci. Pod względem możliwości płacowych wygląda to podobnie jak w przypadku konkurencji.

  Karta Flota od PKN Orlen

  Karta paliwowa od PKN Orlen daje podobne możliwości, co karty konkurencji. Przeznaczona jest jednak dla większych lub przynajmniej średnich przedsiębiorstw. Minimalny miesięczny zakup paliwa sprowadza się tu bowiem do 1000 litrów.

  Podsumowanie

  Skoro koncernów oferujących karty paliwowe na rynku jest tak wielu, na jaką kartę postawić? Same możliwości płatnicze kart w dobie tak dużej konkurencji są do siebie bardzo zbliżone. Wiele zależy więc od wynegocjowanych warunków współpracy oraz oczywiście profilu działalności firmy. Karty innego koncernu wyżej cenić sobie mogą przewoźnicy jeżdżący na Wschód, gdzie sieci danej stacji jest mniej, aniżeli w przypadku realizacji usług transportu drogowego na Zachód Europy — do Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii.

  Jeżeli mielibyśmy spojrzeć na karty paliwowe w sposób obiektywny i ocenić je pod względem liczby lokalizacji w Polsce czy też w Europie najlepiej wypadają karty od koncernu Shell. W ich przypadku dużym plusem jest też wieloletnie doświadczenie w oferowaniu klientom tych narzędzi płatniczych i w pełni zautomatyzowany system Self-Serve, jeżeli karta zamawiana jest za pośrednictwem firmy FLEETCOR.

  Jedna odpowiedź do “Firmy oferujące karty paliwowe”

  1. Piotr Bilicki napisał(a):

   Dzień dobry.
   Artykuł jest troszkę okrojony jeśli chodzi o dystrybutorów kart. Nie wymieniono czołowych graczy ale i tych rozwijających się. Brakuje DKV, Uta, E100 a także najnowszego operatora w Polsce The Fuel Company.
   Wypadałoby trochę odświeżyć temat.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *