Menu
 • Menu

  Finnair i Finavia testują technologię rozpoznawania twarzy podczas odpraw

  FinnairFinnair wraz z firmą Finavia świadczącą usługi lotniskowe w Finlandii testują najnowszy system bezpieczeństwa, który umożliwia rozpoznawanie twarzy podczas odpraw lotniczych. Od 2 do 23 maja 2017 roku urządzenie testowane będzie na helsińskim lotnisku. Do wzięcia udziału w teście Finnair zaprosił grupę 1000 swych stałych klientów. System dostarczyła firma Futurice. Powstał on w oparciu o powszechnie dostępny sprzęt i oprogramowanie.

  Fińskie linie lotnicze Finnair obsługują połączenie dalekobieżne z Azją, Europą i Ameryką Północną miedzy innymi do 17 miast Azji i 60 Europy. W ciągu roku przewożą ponad 10 milionów pasażerów. Były one wielokrotnie nagradzana za działania na rzecz ochrony środowiska i wysoką jakość świadczonych usług. Jak powiedziała Sari Nevanlinna, szefowa działu usług dodatkowych w Finnair:

  Technologia rozpoznawania twarzy może ułatwić podróżnym procedury związane z odlotem i wyeliminować konieczność posiadania karty pokładowej. Ten test dostarczy nam więcej informacji na temat zastosowania technologii rozpoznawania twarzy podczas odprawy i pomoże nam poznać opinie podróżnych.

  Klienci linii lotniczej biorący udział w eksperymencie wysyłają do systemu zdjęcia swoich twarz przy użyciu specjalnej aplikacji testowej. Podczas odprawy korzystają oni ze specjalnego stanowiska, na którym zainstalowano system rozpoznawania twarzy. Pracownik biura obsługi klienta potwierdza natomiast prawidłową identyfikację twarzy przez system.

  Nowa technologia Finnair ułatwi podróżowanie

  Chcemy, aby podróż przebiegała jeszcze przyjemniej i zależy nam na rozwijaniu usług świadczonych naszym klientom. System rozpoznawania twarzy to zaledwie część większego megatrendu na biometryczną identyfikację, która umożliwi podróżowanie „Z rękami w kieszeniach”, bez potrzeby okazywania dokumentów.

  Wszystkie informacje dotyczące podróży są digitalizowane, co gwarantuje sprawne i łatwe przejście przez punkty kontrolne na lotnisku. W ubiegłym roku, przetestowaliśmy system identyfikacji twarzy na pracownikach ds. kontroli bezpieczeństwa, wyniki były bardzo obiecujące. Powiedział Heikki Koski, wiceprezes lotniska w Helsinkach.

  Twórca systemu – firma Futurice wykorzystała technologię rozpoznawania twarzy opartą na charakterystycznych cechach. System przekształca wizerunek w identyfikatory biometryczne niemożliwe do powtórzenia. Umożliwia to rozpoznawanie pasażerów podczas odprawy bez konieczności przechowywania całych zdjęć.

  Futurice jest międzynarodową firma, która zajmuje się tworzeniem innowacyjnych usług cyfrowych dla firm z różnych branż oraz pomocą w unowocześnianiu ich systemów informatycznych. Od 2000 roku firma pomaga też swym klientom rozwijać własne przedsiębiorstwa. Futurice posiada swe biura w kilku dużych miastach europejskich: Berlinie, Londynie, Sztokholmie, Monachium, a także w Helsinkach

  Test ma dostarczyć informacji o tym, jak system sprawdza się w miejscach o dużym przepływie osób. Lotnisko w Helsinkach należy bardzo ruchliwych portów lotniczych. Obsługuje wiele lotów długodystansowych. Jego dochody wyniosły w 2016 roku 381 mln euro, zatrudnia 1900 pracowników.

  Źródło – Confero Consulting

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Jedna odpowiedź do “Finnair i Finavia testują technologię rozpoznawania twarzy podczas odpraw”

  1. Pajak napisał(a):

   Ja jestem tak brzydki że kamery na lotnisku w Birmingham mnie nie rozpoznały i baba musiała przepchnąć mnie kolanem przez bramki … całkiem miła kobieta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *