Menu
 • Menu

  Fiat i Renault – czy dojdzie do połączenia?

  Fiat i RenaultNa rynku motoryzacyjnym pojawiła się perspektywa nowej fuzji. Chrysler, Fiat i Renault mogą połączyć siły. Jak podaje TVN24 BiS, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) złożył propozycję połączenia francuskiemu producentowi samochodów Renault.

  Jak pisze TVN24 BiS: W weekend pojawiły się pierwsze informacje o rozmowach FCA z Renault. Współpraca ma im pomóc w obliczu spowolnienia na światowym rynku motoryzacyjnym, a także konieczności ponoszenia kosztów rozwoju technologicznego i przekształceń związanych z elektromobilnością.

  Gdyby doszło do fuzji grupa Chrysler, Fiat i Renault warta byłaby 37 mld USD. Roczną sprzedaż połączonych firm ocenia się na 9 mln samochodów osobowych i dostawczych. Nowy podmiot zajmowałby pod względem wielkości trzecie miejsce w świecie po Volkswagenie i Toyocie.

  Połączenie może przynieść dla firm Chrysler, Fiat i Renault oszczędności rzędu 5,6 mld USD rocznie – podaje TVN24 BiS. Zdaniem przedstawicieli koncernu FCA połączenie z francuskim producentem zwiększy obecność firm w kluczowych regionach. Chrysler, Fiat i Renault będą również posiadać szeroki wachlarz modeli zapewniający obecność na rynku samochodów różnych klas, od luksusowych do masowych.

  TVN24 BiS podaje, powołując się na agencję Reutera, że: porozumienie z Fiatem może odbić się na dotychczasowym sojuszu Renault z Nissanem, który mocno ucierpiał w związku z aferą, w którą zamieszany jest były szef tego podmiotu Carlos Ghosn.

  Fiat i Renault pod nowym kierownictwem?

  Na czele połączonego Fiata i Renault stanąłby John Elkann z rodziny Agnelli, która posiada 29 proc. udziałów w FCA. Dotychczasowy prezes francuskiej firmy Jean-Dominique Senard zostałby dyrektorem generalnym nowego podmiotu – pisze TVN24 BiS:

  Gdyby w przedsięwzięciu uczestniczył również Nissan, sprzedaż połączonych firm wyniosłaby 15 mln aut. FCA przekonuje, że aktualny sojusz Renault, Nissan, Mitsubishi może zyskać na proponowanym połączeniu.

  Kurczenie się rynków i coraz ostrzejszy wyścig technologiczny zmuszają producentów aut do wchodzenia w sojusze. Przejawem tej tendencji był w ostatnich latach zakup Opla przez koncern Peugeot, Citroen, DS. Sojusz Renault Nissan poszerzył się, kiedy dołączyło do niego Mitsubishi. Współpracę zainicjowały również BMW z Daimlerem.

  Fuzja Fiata z Renault może jednak okazać się trudna do przeprowadzenia. Koncern Fiat Chrysler Automobiles ma problemy ze sprzedażą w Europie. Jego fabryki wykorzystują w tej chwili jedynie 50 procent swych mocy produkcyjnych. Wcześniejsze doniesienia prasy o możliwości połączenia FCA z Peugeot, Citroen, DS jak dotąd nie sprawdziły się.

  FCA ma w planach elektryfikacje napędów większości popularnych modeli swoich aut. Programem zostały objęte między innymi Jeep, Ram oraz niektóre modele Fiata i Maserati. Przed koncernem stoi też kolejne wyzwanie związane z produkcją samochodów autonomicznych.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło: TVN24 BiS

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *