Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Farmona stawia na chmurę

Duży ruch na stronie internetowej powoduje znaczne obciążenie serwerów i w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do przerwy w działaniu sklepu. By zwiększyć bezpieczeństwo swoich portali Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona zdecydowało się na korzystanie z mocy obliczeniowej Polcom Data Center.

Antena

Kosmetyki z Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona, tworzone na bazie naturalnych składników goszczą w Polskich domach już od 1997 r. Firma już 10 lat temu przewidziała, ze Internet, oprócz tradycyjnych kanałów dystrybucji, może stanowić dobrą przestrzeń do rozwoju biznesu. Tak jak 10 lat temu marka podejmowała, jako jedna z pierwszych, krok w stronę e-commercu, tak i teraz postanowiła w swoim modelu informatycznym postawić na cloud computing. – mówi Jakub Spórna, Kierownik ds. IT w firmie Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona:

Stary model IT zakładał zakup całej infrastruktury informatycznej oraz jej utrzymanie. Jak można się spodziewać, wymiana i serwisowanie sprzętu to dosyć kosztowne przedsięwzięcie, które w dodatku wiązało się z koniecznością ponoszenia dodatkowego ryzyka. Branżę kosmetyczną cechuje stosunkowo duża sezonowość, np. w miesiącach świątecznych następuje nawet 10-krotny skok liczby odwiedzin, 5-krotnie wzrasta liczba przejść pomiędzy witrynami produktowymi, stroną firmową i sklepem internetowym, wydłuża się czas pozostania klienta na poszczególnych podstronach w stosunku do miesięcy zwykłych. Jeśli zainwestowalibyśmy w sprzęt na tzw. wyrost, co byłoby konieczne żeby mógł być on w stanie obsłużyć szczytowe momenty, to miesiące w których nie potrzebowalibyśmy tak dużej mocy obliczeniowej byłby dla nas po prostu stratą pieniędzy.

Zawsze otwarte drzwi – bezpieczeństwo ponad wszystko

Według Jakuba Spórny, bardzo istotnym czynnikiem, który wpłynął na wybór cloud computingu u dostawcy posiadającego nowoczesne centrum przetwarzania danych była chęć zwiększenia bezpieczeństwa portali Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona.

Zależało nam na zwiększeniu bezpieczeństwa naszych portali po to by mogły być one zawsze dostępne dla naszych klientów. Korzystanie z mocy obliczeniowej udostępnianej przez Polcom Data Center daje nam poczucie tego, że nasze serwery są pod stałą obserwacją i że są objęte kompleksowym systemem backupu. Dobrze mieć świadomość tego, że nawet podczas świątecznego szału zakupów, nasze strony są stabilne– dodaje Jakub Spórna.

E – commerce jest obszarem w którym cloud computing może w znaczny sposób zoptymalizować koszty oraz wpłynąć na bezpieczeństwo IT. Jak się okazuje coraz większa część właścicieli sklepów internetowych zauważa wyraźne korzyści wynikające z wykorzystania mocy obliczeniowej. W opinii Anny Kulikowskiej z Polcom Data Center:

Dla sklepu internetowego istotne jest żeby platforma informatyczna, na której osadowiona jest kluczowa aplikacja Klienta znajdowała się pod stałą opieką 24/7/365 a czas reakcji koniecznych zmian w nagłych przypadkach był niemal natychmiastowy. To daje bezpieczeństwo funkcjonowania dla najbardziej wymagających portali, których klienci mogą stale korzystać z jego serwisów niezależnie od dania i godziny.

Inwestycja w cloud popłaca

Tradycyjny, zakupowy model informatyki firmowej zakładał inwestycję w pełną strukturę informatyczną oraz jej serwisowanie po stronie firmy. Przejście na model usługowy to tak naprawdę rozłożenie wydatków w czasie, bez konieczności ponoszenia wyższych inwestycji początkowych. Szacuje się, że w skali 5 lat cloud computing pozwala na optymalizację kosztów o około 50% w stosunku do modelu zakupowego.

Według Jakuba Spórny decyzja o przejściu na model cloudowy to nie tylko kwestia zapewnienia sobie określonej ilości mocy obliczeniowej, ale także zyskanie partnera w biznesie przy zachowaniu rozsądnych ram finansowych: Głównymi kryteriami jakie braliśmy pod uwagę była m. in. bliskość fizyczna pomiędzy data center a naszą siedzibą oraz duży stopień redundancji ośrodka. Polcom ze Skawiny pod Krakowem w pełni spełnił te oczekiwania, szczególnie biorąc pod uwagę to, że posiada dwa ośrodki data center, które nawet w przypadku katastrofy są w stanie wzajemnie przejąć swoje funkcje. Biorąc dodatkowo pod uwagę oszczędność związaną z tym, że nie musimy sami inwestować w sprzęt, cloud computing po prostu nam się opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.