Menu
 • Menu

  Faktoring – zabezpiecz się przed nierzetelnymi klientami

  Jedną z możliwości, która pomoże odzyskać płynność finansową firmy, bez konieczności brania kredytu jest faktoring.

  Polega on na nabywaniu przez faktora (instytucja finansowa) od faktoranta (przedsiębiorca) nieprzeterminowanych faktur, co pozwala przedsiębiorcy otrzymać określoną sumę przed terminem wyznaczonym na fakturze.

  Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, w których stosuje się odroczony termin zapłaty, które chcą jakoś zabezpieczyć się przed kontrahentami, mającymi problem z wypłaceniem się w terminie, oraz dla wszystkich poszukujących kompleksowych usług finansowych.

  Istnieje kilka rodzajów faktoringu, które wyróżnia się przede wszystkim ze względu na konsekwencje, które powstają w przypadku braku płatności przez osobę nabywająca:

  • faktoring niewłaściwy- w tym przypadku faktor może rościć zwrot wypłaconych środków od faktoranta, z jednoczesnym zwrotem całej kwoty wierzytelności. Firma przedstawia instytucji finansowej fakturę, a ona przekazuje jej na konto określoną sumę pieniędzy. W przypadku nie spłacenia faktury przez klienta, firma musi zwrócić kwotę faktorowi.
  • faktoring właściwy- ten rodzaj faktoringu charakteryzuje się tym, że faktor nie może rościć zwrotu nieopłaconych kwot od faktoranta. Całe ryzyko leży po stronie faktora.
  • faktoring mieszany- jest on połączeniem faktoringu niewłaściwego i właściwego, tzn. że w określonych przypadkach faktor może rościć zwrotu pieniędzy od faktoranta.

  W przypadku zdecydowania się przedsiębiorstwa na faktoring, zwykle zawiera się umowę na czas nieokreślony. Jest to naprawdę szybki i sprawny proces, ponieważ nie ma potrzeby określania zdolności kredytowej. Jedynie określa się, czy u faktoranta w danym momencie, występują przyczyny wpływające na trudności związane ze ściąganiem należności. O podpisaniu takiej umowy trzeba powiadomić kontrahentów.

  Na koszty składające się na usługę faktoringu składa się:

  • koszt finansowania (marża),
  • opłata administracyjna (koszty rozpatrzenia wniosku, administrowania umowy, czy spisania dokumentów),
  • określona kwota naliczana od niewykorzystania obrotu,
  • opłata od ponagleń kierowanych do nabywców, w celu zdyscyplinowania ich do spłaty w terminie,
  • opłata operacyjna.

  Na wysokość opłaty faktoringowej wpływa też ilość i wysokość wierzytelności i to jak długi jest czas, który upłynął miedzy wypłacaniem środków przez instytucję finansową, a spłatą wierzytelności.

  Wśród zalet wiążących się z możliwości faktoringu można wyróżnić m.in. to, że jest to opcja dostępna dla małych firm, które nie mają zdolności kredytowej, pomaga on poprawić płynność finansową firm, umożliwia przeniesienia ryzyka na faktora i umożliwia wydłużenie czasu płatności. Jednak jak wszystko faktoring posiada też pewne wady są to np. brak możliwości dofinansowania sprzedaży gotówkowej, detalicznej, komisowej, wysoka cena za usługę, czy konieczność zwrotu zaliczki, którą otrzymał faktor, jeżeli dłużnik faktoringowy zwleka ze spłatą długu.

  Więcej przydatnych informacji na temat faktoringu można odnaleźć na stronie Finiata. Dla wielu przedsiębiorców ta usługa może się okazać bardzo trafnym rozwiązaniem.

  4 odpowiedzi na “Faktoring – zabezpiecz się przed nierzetelnymi klientami”

  1. Jola pisze:

   Faktoring jest bardzo pożyteczną usługą właśnie w przypadku nierzetelnych kontrahentów. Warto korzystać

  2. Bartlomiej pisze:

   Jak mamy problemy z kontrahentami, którzy delikatnie mówiąc lubią czasem nie zapłacić w terminie to faktoring jak najbardziej jest dobrą opcją.

  3. nikos pisze:

   Dobrze, że nie oceniają zdolności kredytowej, przez to łatwiej otrzymać kasę. Przy kredycie już nie jest tak kolorowo.

  4. Krawo pisze:

   Słyszałam o sformułowaniach faktoring pełny i niepełny, pierwszy raz się spotykam z pojęciami właściwy i niewłaściwy. No ale tak czy siak, usługa warta uwagi

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *