Menu
 • Menu

  Faktoring – za i przeciw

  FaktoringNierzetelni kontrahenci i brak wpływów na czas – to częste przyczyny bankructwa przedsiębiorstw. Brak płynności finansowej przekłada się nie tylko na wynagrodzenia dla pracowników, ale również wpływa na zakup niezbędnych do realizacji zlecenia materiałów.

  Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na faktoring. Czy to dobre rozwiązanie?

  Zaletą faktoringu jest płynność finansowa i stały dopływ środków. Rozwiązanie zabezpiecza przed opóźnieniami w płatnościach. Ponadto, za dodatkową opłatą faktor może przejąć na siebie obowiązki związane z windykacją kontrahentów. Niestety, usługa ma też swoje złe strony. Wiąże się z dodatkowymi kosztami, które często są wyższe niż obsługa kredytowa. Z reguły umowa z firmą faktoringową jest skonstruowana w taki sposób, że przedsiębiorcą od razu otrzymuje 80% wartości faktury, a dodatkowe 20% dopiero po opłaceniu jej przez kontrahenta.

  Jak znaleźć dobrą ofertę?

  Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z faktoringu, sprawdź co najmniej kilka ofert. Możesz także skorzystać z kalkulatora, np. takiego: https://kalkulatordlafirm.pl/faktoring/, który wyliczy średnią stawkę rynkową na podstawie ofert uzyskanych od 10 firm faktoringowych działających w Polsce. Narzędzie jest bezpłatne i ogólnodostępne. Dzięki niemu można szybko poznać średni koszt miesięczny netto usługi. Wystarczy uzupełnić kluczowe parametry, np.: ilość miesięcy, na które ma zostać odroczony termin płatności. Znajomość cen rynkowych nie tylko pomoże w negocjacjach, ale również umożliwi wybór odpowiedniego kontrahenta.

  Reasumując, faktoring jest bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie finansów firmy. Dzięki usłudze wielu przedsiębiorców w krótkim czasie rozwinęło swoją działalność, gdyż nie musieli angażować dodatkowego kapitału. Rozwiązanie ma jednak swoje wady. Do najważniejszych można zaliczyć: wysokie koszty, a także konieczność wprowadzenia dodatkowych czynności administracyjnych. Usługa może być także źle postrzegana przez partnerów biznesowych, choć nie są to częste sytuacje.

  2 odpowiedzi na “Faktoring – za i przeciw”

  1. nowak napisał(a):

   jakoś tak nie słyszy się za często o tym cały faktoringu i to dziwne bo z pobieżnej lektury to super opcja nawet na start

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *