Menu
 • Menu

  Euro Bank będzie przejęty przez Millennium

  Euro BankKolejny bank działający w Polsce ma zmienić właściciela. Millennium kupi za około 1,83 mld zł Euro Bank od dotychczasowego właściciela – Societe Generale. Jak podaje „Rzeczpospolita”, potwierdziły się wcześniejsze pogłoski o ewentualnym nabywcy. Ostateczna cena zostanie jeszcze skorygowana o zmianę księgowej wartości banku w dniu transakcji.

  Obecna wycena oznacza – pisze “Rzeczpospolita” – że przejęcie dokona się według wskaźnika 1,2 wartości księgowej. Zakup dokonany przez Millennium jest już kolejnym przejęciem banku działającego na terenie Polski w tym roku. Wcześniej Santander Bank Polska kupił Deutsche Bank Polska a BGŻ BNP Paribas przejął Raiffeisen Polbank.

  W obu przypadkach wyceniono przejmowane banki znacznie niżej. W przypadku Deutsche Banku Polska cena wyniosła 0,6 wartości księgowej a w przypadku Raiffeisen Polbanku 0,9.

  Jak pisze “Rzeczpospolita”: Według Millennium przejęcie Euro Banku jest zgodne ze Strategią na lata 2018-2020 i powinno wpłynąć na osiągnięcie współczynnika ROE na poziomie trzech najlepszych banków w kraju.

  Millennium będzie posiadał prawa, zarówno do loga, jak i nazwy Euro Bank. Jednocześnie przejęcie nieznacznie zmniejszy udział walutowych kredytów hipotecznych w jego portfelu kredytów. Wartość ta spadnie z 29 do 25 proc.

  Przewiduje się, że skumulowane synergie w najbliższych 5 latach po przejęciu wyniosą około 650 mln zł. Koszty integracji szacuje się natomiast na 350 mln zł – podaje „Rzeczpospolita”.

  Co wnosi Euro Bank?

  Według “Rzeczpospolitej”, już w czerwcu 2018 roku pojawiły się pogłoski o odsprzedaży Euro Banku przez Societe Generale. Jako potencjalnych nabywców wskazywano – obok Millennium – Standander oraz Credit Agricole. Standander jednak oświadczył, że nie interesuje go przejęcie. Credit Agricole natomiast wycofał się, ponieważ cena za Euro Bank okazała się – jego zdaniem – zbyt wysoka.

  Euro Bank dysponuje w tej chwili 250 placówkami własnymi. Posiada też 251 placówek franczyzowych. Jego sieć pokrywa wszystkie regiony Polski. Wiele oddziałów znajduje się w mniejszych miejscowościach. Z usług banku korzysta 1,4 mln klientów detalicznych, w tym 154 tysiące użytkowników bankowości mobilnej i 164 tysiące internetowej.

  Klienci banku używają 317 tysięcy kart debetowych oraz 68 tysięcy kredytowych. W pierwszych 6 miesiącach 2018 roku Euro Bank wypracował zysk netto wysokości 42 mln zł.

  Dodatkową korzyścią dla Millennium wynikającą z przejęcia będzie możliwość wypłacenia w formie dywidendy „zamrożonego” kapitału nadwyżkowego. Dotychczas było to niemożliwe ze względu na duży udział hipotek walutowych.

  Transakcja ma przynieść na początek 26 procent wzrostu zysku na akcję. Liczba klientów detalicznych Millennium wzrośnie do 3,71 mln. Dzięki temu osiągnie on 7 miejsce pod względem wartości depozytów, kredytów i aktywów. Bank zwiększy również znacznie swój zasięg geograficzny i stanie się w większym stopniu obecny w mniejszych miejscowościach.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło: “Rzeczpospolita”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *