Menu
 • Menu

  Emisja obligacji przez MF systematycznie spada

  Emisja obligacjiDobra sytuacja budżetu państwa wpływa pozytywnie na tempo przyrostu długu publicznego. Jednym z efektów jest ciągle malejąca emisja obligacji. Stanowi to dobrą wiadomość, ponieważ oznacza, że wzrost zadłużenia przyhamował.

  Niektóre posunięcia rządu takie jak: zapowiedzi większej ściągalności podatków z rynku kryptowalut, czy nowy podatek solidarnościowy budzą niechęć części ekonomistów. Jednak spadająca emisja obligacji jest oceniana zdecydowanie pozytywnie – pisze Business Insider.

  Na ostatniej aukcji obligacji w piątek 27 kwietnia 2018 roku można było nabyć papiery na kwotę 4 mld zł. Popyt natomiast wyniósł 5,15 mld zł. Oznacza to – pisze Business Insider – że Ministerstwo Finansów zaoferowało najmniejszą liczbę obligacji od początku tego roku.

  Sytuacja w budżecie jest coraz lepsza. O ile w marcu 2017 roku zanotowano jeszcze deficyt, to w tym roku miesiąc zakończył się nadwyżką w kasie państwa wysokości 3 mld zł. Oznacza to, że w skali całego roku potrzeby pożyczkowe brutto mogą być niższe od planowanych w ustawie budżetowej. Skutkiem tego emisja obligacji będzie prawdopodobnie niższa, od zakładanej.

  Zdaniem niektórych ekonomistów emisja obligacji również w kolejnych miesiącach będzie coraz mniejsza. W kwietniu miał miejsce wykup obligacji i płatności odsetkowych, co oznaczało dodatkowe wydatki dla państwa. W następnych miesiącach nie będzie potrzeby zabezpieczania środków na ten cel, co może jeszcze bardziej wpłynąć na spadek podaży papierów wartościowych.

  Większe wpływy z podatków i niższa emisja obligacji

  Chociaż trudno jest przewidzieć, co wydarzy się w drugiej połowie roku, można domniemywać, że utrzyma się obecny trend. Rząd zapisał w budżecie kwotę deficytu w 2018 roku na poziomie 41,5 mld zł. Niektórzy specjaliści twierdzą jednak, że jego poziom może spaść nawet do 24 miliardów.

  Sytuacja budżetu zależeć będzie jednak w dużej mierze od koniunktury gospodarczej w Polsce i na świecie. Ta bowiem przekłada się na dochody państwa z podatków konsumpcyjnych takich jak VAT. W ciągu ostatnich 2 lat udało się je znacznie zwiększyć dzięki walce z oszustwami i wyłudzeniami. Pozytywnie na dochody państwa wpłynął też wyższy niż notowano wcześniej wzrost PKB.

  Niepokojące sygnały dochodzą jednak z Niemiec. Niedawno rząd tego kraju zmniejszył prognozę wzrostu PKB na bieżący rok. Spadają również wskaźniki koniunktury za Odrą. Większość ekonomistów uważa mimo to, że wzrost PKB w Polsce pozostanie na wysokim poziomie i przekroczy w 2018 roku 4%.

  Innym pozytywnym dla budżetu zjawiskiem jest niższe oprocentowanie obligacji. Dzięki zmniejszającej się podaży obligacje tylko nieznacznie zareagowały na niepokojące wydarzenia na świecie. Ich rentowność spadła, co oznacza, że mniejsze będą koszty obsługi zaciąganego obecnie długu.

  Ministerstwo Finansów po piątkowej aukcji oświadczyło, że potrzeby pożyczkowe kraju na 2018 rok zostały zaspokojone w 55 procentach.

  Źródło – Business Insider

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *