Menu
 • Menu

  Emerytury za CPL – rząd wypłaci świadczenia w zamian za grunty

  Emerytury za CPLEmerytury za CPL to pomysł, dzięki któremu rząd chce dodatkowo zachęcić rolników do przekazywania gruntów pod budowę Centralnego Portu Lotniczego. Jeżeli ktoś zakończy swoją działalność rolniczą po sprzedaży należącej do niego nieruchomości rolnej – pisze Polska Agencja Prasowa – otrzyma emeryturę w pełnej wysokości lub nawet wyższą. Taką informację podało Centrum Informacyjne Rządu.

  W czwartek 26 kwietnia 2018 roku rząd przyjął projekt nowej specustawy o Centralnym Porcie Lotniczym. Określono w niej między innymi lokalizację największego międzynarodowego portu lotniczego w naszym kraju. Budowa rozpocznie się w Stanisławowie. Jest to miejscowość położona między Grodziskiem Mazowieckim a Sochaczewem w gminie Baranów. Znajduje się ona 40 km od Warszawy, w stronę Łodzi.

  Specustawa o centralnym porcie lotniczym ma być najbardziej korzystną ze wszystkich dotychczasowych tego typu uregulowań. Emerytura za CPL będzie przyznawana przez KRUS, każdemu kto w wyniku przekazania ziemi pod lotnisko zaprzestanie działalności rolniczej. Stanie się to bez względu na staż pracy rolnika.

  Sekretarz gminy Baranów Dariusz Dąbrowski cytowany przez PAP powiedział, że gdyby nie emerytury za CPL, rolnicy sprzedający ziemię pod budowę mogliby stracić uprawnienia do emerytury rolniczej. Właściciele gruntów otrzymali 3 opcje przekazania ich na rzecz budowy Centralnego Portu Lotniczego: odkupienie ziemi, zamiana oraz wywłaszczenie.

  Emerytury za CPL mogą zmniejszyć liczbę wywłaszczeń

  Nieruchomości pod budowę największego lotniska w Polsce mają być przejmowane przez spółkę docelową – pisze PAP. Rząd chce, by większość z nich została wykupiona na zasadzie dobrowolnych negocjacji. Jedną z zachęt do podejmowania rozmów mają się stać emerytury za CPL. Jeśli natomiast nie dojdzie do porozumienia, wówczas nastąpi wywłaszczenie. Ma to jednak być rozwiązanie stosowane tylko w ostateczności.

  Właściciel będzie mógł również wybrać jako opcję otrzymanie innego gruntu na wymianę. By to ułatwić, udało się rozszerzyć listę nieruchomości pozostających w ofercie państwa na terenie całego kraju. Dokonano tego dzięki współpracy z: Agencją Mienia Wojskowego, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz Lasami Państwowymi.

  Rządowy projekt specustawy konsultowany był z mieszkańcami terenów, na których ma powstać Centralny Port Lotniczy oraz lokalnymi samorządowcami. Wśród wielu poprawek wprowadzonych na skutek konsultacji znalazła się między innymi możliwość przejęcia przez spółkę centralną zobowiązań, które wynikają z realizacji projektów współfinansowanych z funduszy europejskich i innych środków publicznych.

  Nowe lotnisko ma docelowo obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie. (W pierwszym etapie realizacji liczba ta wynosić będzie 45 milionów.) Uczyni to je jednym z największych w Europie. Do realizacji tak dużego projektu potrzebne będzie 3 tysiące ha gruntów. Prace przygotowawcze mają zakończyć się w roku 2019, a sama budowa potrwa kolejne 8 lat.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *