Menu
 • Menu

  Dywidenda jako dodatkowy dochód

  Dywidenda jako dochódPolacy najchętniej inwestują w nieruchomości – kupione mieszkanie można wynająć, a tym samym zapewnić sobie dodatkowy i regularny zysk, lub korzystnie sprzedać, kiedy zwiększy ono swoją wartość. Niemałym powodzeniem cieszą się również lokaty bankowe, które są co prawda bezpieczne, ale ze względu na niskie stopy procentowe mogą nie zagwarantować wysokich odsetek.

  Inwestorzy poszukują różnych sposobów na korzystne pomnożenie posiadanego kapitału. Zakup nieruchomości cieszy się opinią najbardziej bezpiecznej formy lokowania środków, stąd też tak wiele osób decyduje się na tego typu inwestycje.

  Również lokaty uznawane są za mało ryzykowne. Jednocześnie jednak trzeba zaznaczyć, że niskie stopy procentowe mogą do nich zniechęcać. Dlatego też coraz częściej mówi się o inwestycjach alternatywnych – kupowaniu dzieł sztuki, alkoholu, zabytkowych samochodów czy przedmiotów kolekcjonerskich. Niektórzy próbują też gry na giełdzie, co jednak wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Ciekawą propozycją dla osób szukających dodatkowego dochodu mogą być dywidendy.

  Dywidenda – jak to działa?

  Dywidendę można określić w najprostszy sposób jako część zysku firmy wypłacaną jej akcjonariuszom. Osoby chcące zainwestować w ten sposób posiadane oszczędności mogą kupić akcje wybranej spółki i tym samym stać się jej współwłaścicielami. Co roku wypłacane są im dywidendy, które mogą stanowić dodatkowy dochód roczny w domowym budżecie.

  Taką formą inwestowania środków warto zainteresować się ze względu na możliwość osiągnięcia większego zysku, niż z nisko oprocentowanych lokat. Aby jednak rzeczywiście tak było, konieczne jest wybranie odpowiednich akcji. W 2016 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie aż 200 spółek wpłaciło dywidendy o średniej stopie procentowej wynoszącej 4,33%. Zdarzały się też spółki oferujące stopę dywidendy na poziomie 83%.

  Należy przy tym zaznaczyć, że inwestowanie w spółki dywidendowe wcale nie musi ograniczać się wyłącznie do rynku polskiego. Podczas poszukiwania odpowiedniej spółki należy zwrócić uwagę na wypłacane przez nie dywidendy, a ponadto sprawdzić wyniki przedsiębiorstwa i potencjał branży, w jakiej ona działa. Na powodzenie inwestycyjne wpływa w tym przypadku wiedza dotycząca tego typu lokowania kapitału, co pozwala zwiększyć szanse na zysk.

  Dywidendy dla początkujących inwestorów

  Wielu inwestorów nie ma czasu lub wiedzy pozwalających mu na opłacalne lokowanie kapitału w spółki dywidendowe. Doskonałą propozycją dla nich mogą być fundusze inwestycyjne, a dokładnie fundusze dywidendowe, jakie w swojej ofercie ma m. in. BPH TFI.

  Podobnie jak w innych produktach tego typu, wyszukiwaniem spółek akcyjnych o stabilnej pozycji na rynku i zapewniających duży zysk przy akceptowalnym poziomie ryzyka zajmują się analitycy. Specjaliści dysponują niemałym doświadczeniem i bogatą wiedzą z zakresu inwestowania, a ponadto śledzą zmieniającą się na rynku finansowym sytuację, co pozwala znaleźć najbardziej korzystne oferty gwarantujące zysk.

  Jedna odpowiedź do “Dywidenda jako dodatkowy dochód”

  1. R.W. napisał(a):

   Czasem warto zaryzykować i grać na giełdzie. Dywidenda spółki Drop #DRP w 2016r wyniosła aż 83%!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *